Finančná gramotnosť

V medzinárodnom testovaní PISA, ktorý testoval finančnú gramotnosť školákov, Slovenskí žiaci prepadli. Spomedzi ôsmych krajín vyspelého sveta sme skončili medzi poslednými.

Testovali sa napríklad znalosti v používaní platobnej karty, znalosť základných finančných pojmov, alebo naplánovanie rodinného rozpočtu (viac si môžete prečítať tu). Mladí Slováci to nevedia, lenže... od koho sa to majú naučiť, keď to nevedia ani ich rodičia?

Zakladáme bežný účet

Bežne to funguje tak, že mladý človek si nájde prácu a potrebuje k nej bankový účet. Čo urobí? Ide za mamou a spýta sa jej:

„Mami, kde máš účet?“

„V (doplňte si čo chcete) banke.“

„A dobre tam je?“

„Aj hej, som tam už dvadsaťštyri rokov.“

A ide si založiť účet do (doplňte si čo chcete) banky. Spoznali ste sa v tomto? Väčšina určite áno.

Bankám vyhovuje, že finančná gramotnosť mladých ľudí stačí na to, aby si založili bežný účet (s ročnou platbou za vedenie účtu okolo 60 €) a za poplatok dostali platobnú kartu. Ak im príde platba na takýto účet, banka si ešte strhne nejaké centy. Ak budú vyberať z iného bankomatu, čaká ich mastný poplatok. A nedajbože, že budú chcieť niečo na bežnom účte zmeniť, môžu sa tešiť za ďalšie poplatky.

To všetko za to, že Vy poskytujete banke svoje peniaze. Pretože banka z nich bohatne. Nie, vaše peniaze neležia bezpečne uložené niekde v trezore za pancierovými dverami. Hneď ako vložíte do banky peniaze, ona ich obratom niekomu požičia (úvery, povolené prečerpania, kreditné karty...) za nejaký úrok. Za dosť slušný úrok! Banky žijú z Vašich peňazí, ale to im nebráni vyťahovať z Vás nezmyselné poplatky.

A ide im to dobre, pretože za rok 2013 mali Slovenské banky čistý zisk 552,8 milióna €. Ide o čistý zisk, teda po odpočítaní nákladov (platy zamestnancom, údržba budov atď.).

Existujú miesta, kde si môže človek založiť účet rýchlo, je vedený bezplatne a platobnú kartu dostane zdarma. Ide hlavne o banky, ktoré sú na slovenskom trhu nové, napríklad ZUNO, mBank, Fio banka. Každá z bánk má aj nejaké mínusy, treba si ich pozrieť a rozhodnúť sa, ktorá ponuka Vám vyhovuje najviac. Tieto banky nemajú základňu svojich „sklaných klientov“, ktorí pokladajú za normálne, že za všetko možné platia nejaký poplatok.

Čo je teda tá finančná gramotnosť?

Na stránke Slovenskej bankovej asociácie je test finančnej gramotnosti. Radím Vám otestovať sa, pretože aspoň uvidíte, čo je podľa bánk „finančná gramotnosť“.

Čo je finančná gramotnosť podľa mňa? Ziskový finančný rozpočet. Bez ziskového finančného rozpočtu sa nedá hovoriť o finančnej gramotnosti, takže základom je, aby každý jednotlivec či rodina mal výdavky nižšie, ako príjmy. Dá sa ovplyvniť výška príjmu, napríklad nájsť asi lepšiu prácu, alebo posnažiť sa o povýšenie, ale je to zdĺhavejšie.

Čo sa dá ale napraviť okamžite, to je výška výdavkov. Pôžičky na živobytie za povážlivý úrok, to je najrýchlejšia cesta do dlhov (ktorá môže končiť až exekúciou). V takejto situácii vždy vyhrajú bankári nad bežnými občanmi.

Keď je už rozpočet ziskový, je treba si vytvoriť si rezervy. To je ale téma na samostatný článok.

 

Ak máte akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Ľuboš Bebčák, 30. 7. 2014

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode