Čo robiť, ak chcete raz pracovať aj na dôchodku

 

Ešte si môžete pamätať časy, keď sa ľudia tešili na posledný deň v práci a odchod do dôchodku. čakala ich jeseň života, počas ktorej si mohli oddýchnuť, venovať sa rodine, alebo svojim záľubám.

Avšak situácia sa zmenila. Za posledné roky pribúdajú ľudia, ktorí sa do dôchodku neponáhľajú a ostávajú pracovať. Dôvod je jednoduchý: peniaze.

Prečo dôchodcovia pracujú?

Kým kedysi mali široké masy obyvateľstva postarané o dôstojný dôchodok, dnes to už tak nie je. Len malá časť dôchodcov mala to šťastie, že im štát vypočítal naozaj dostatočný dôchodok. Priemerný dôchodok vyplácaný na Slovensku je k 28.2.2015 len 408 € (zdroj: Sociálna poisťovňa). Väčšina dôchodcov samozrejme poberá menej ako tých 408 €. Minimálny dôchodok na Slovensku neexistuje, takže v závislosti od odpracovaných rokov a mzdy za vašu prácu môžete dostávať naozaj nízku sumu.

Odchodom na dôchodok žiadny z výdavkov nemizne - účty, nájom, stravu a cestovné samozrejme treba platiť ďalej, no časom k týmto výdavkom pribúdajú aj výdavky za zdravotnú starostlivosť. Predstavte si, že by ste mali fungovať z mesačného príjmu 300 - 400 €. Dokázali by ste to? Veľa ľudí nie a to je dôvod, prečo mnoho dôchodcov ostáva aj naďalej v práci.

Problémom je, že aj keď by ste možno na dôchodku radi pracovali, zdravie vám to už nemusí dovoliť. Preto by ste sa mali držať niekoľkých rád.

 

Zdravie na prvom mieste

V prvom rade musíte skutočne dbať o svoje zdravie. Čo vám pomôže, ak  na vrchole síl budete prepínať svoje sily, nedoliečite choroby a úrazy, aby ste náhodou v práci neprišli tento mesiac o prémie, ale narobíte si také zdravotné problémy, ktoré vám znemožnia pracovať po päťdesiatke? Pritom z päťdesiatky to je do dôchodku 15 - 20 rokov (záleží od vášho veku - vek odchodu do dôchodku sa bude posúvať).

Veľa ľudí nepozerá do budúcnosti, pozerajú sa na svoj život len krátkozrako. Riešia len to, čo bude tento, možno budúci mesiac. O niekoľko desaťročí, alebo rokov, si budú nadávať, ale to bude už neskoro. Osobne takých prípadov poznám veľmi veľa, určite máte podobné prípady vo svojom okolí aj vy.

A keď už nebudete schopný pracovať desaťročie pred dôchodkom, ako si myslíte, že budete môcť pracovať na dôchodku?

 

Menšie platy pre starých

Ak aj budete pracovať v dôchodkovom veku, určite nepočítajte s príjmami, aké máte dnes. Ak máte 30 rokov a prídete o prácu, je otázkou niekoľkých týždňov, kým si nájdete novú. V prípade päťdesiatnika je to ale oveľa ťažšie, niekedy to je otázka niekoľkých mesiacov a to ešte získa takú prácu, pre ktorú bude musieť urobiť určité ústupky. Bude sa musieť uspokojiť s nižším platom, alebo s dochádzaním za prácou.

Sú práce, ktoré sa v starobe vykonávať jednoducho nedajú. Ide predovšetkým o fyzicky náročné práce. Ak celý život pracujete napríklad na výrobnej linke s vysokým tempom a zaťažením, nerátajte s tým, že vás na takú pozíciu vezmú aj po päťdesiatke (a ak vás vezmú, nerátajte s tým, že to zvládnete). Naopak, úradnícka práca, práca poradenstva, učiteľské profesie a práca v štátnej správe je vhodná aj pre starších ľudí.
 


Čo urobiť pre to, aby ste v dôchodku nemuseli pracovať vôbec?

Vziať svoju budúcnosť do svojich rúk. Nespoliehať sa len na štátnu almužnu a pripravovať sa na dôchodok sám. Vzdelajte sa v otázke peňazí, naučte sa čo najviac o tom, ako nakladať so svojimi úsporami. Samoštúdiom sa síce nevyrovnáte odborníkovi na financie, ale získate tak aspoň dôležité základy finančnej gramotnosti a pochopíte princípy finančného trhu

Viem, toto doteraz nebolo zvykom. Vaši rodičia a starý rodičia nič také robiť nemuseli. Doteraz to fungovalo tak, že sa o všetko postaral štát, ale určite ste si všimli, že sa doba zmenila

Kvalitne pripravený finančný plán vám zaručí peniaze v prípade, že pred dôchodkom nebudete môcť zarábať a doplní finančný výpadok spôsobený odchodom na dôchodok. Čím skôr sa začnete pripravovať, tým lepšia jeseň života vás čaká.

Ľuboš Bebčák, 18.3.2015

Diskusná téma: Čo robiť, ak chcete raz pracovať aj na dôchodku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode