"Dôchodku sa nedožijem"

 

Táto pamätná veta je mottom mladých, keď sa reč stočí k dôchodkom. Je jasné, že z pohľadu mladých je dôchodok ďaleko. Ale raz to príde. Ak sa na dôchodok pripravíte, tak sa ho dožijete - našťastie. Ak sa nepripravíte, tak sa ho dožijete tiež - bohužiaľ.

 

Čo hovoria čísla?

Pre čerstvého absolventa je ťažké predstaviť si, že raz sa bude ako bezzubý dedko v staromódnom svetríku o paličke šuchtať k zástavke. Ale raz to príde - takmer u každého z nás. Priemerný vek dožitia na Slovensku sa aktuálne pohybuje niekde okolo 76 rokov (muži o niečo menej, ženy viac) a vek odchodu do dôchodku je nateraz usadený na 62 rokoch.

Vek odchodu do dôchodku sa istotne bude posúvať. Vek dožitia tiež. Napríklad teraz žijú na Slovensku približne tri stovky ľudí, ktorí už oslávili 100 rokov. Do roku 2060 by sa však počet storočných mal zvýšiť až desaťnásobne.

 

Podľa štatistického úradu Slovenskej republiky významne narastá počet ľudí vo vyššom veku s vysokoškolským vzdelaním. Skupinou, ktorá má najväčšie šance dožiť sa svojich stých narodenín sú práve ženy s vyšším vzdelaním a dobrou životosprávou. A práve tie by sa mali dôkladne pripraviť na svoj dôchodok, pretože môže tvoriť podstatnú časť ich života.

 

Bude práca pre starých?

Možno v budúcnosti bude vek odchodu do dôchodku posunutý na 70 rokov. Ale viete si predstaviť, že svoju prácu zvládate vykonávať do tak vysokého veku? U mnohých profesií to jednoducho nie je možné.

Už dnes ľudia po päťdesiatke majú problém nájsť prácu, zamestnávatelia dávajú prednosť mladším, aká je reálna šanca, že budeme mať prácu až do dôchodku? Minimálna. Ak si dôchodca prácu nájde, veľmi pravdepodobne bude úboho platená a môže mu zraziť výpočet dôchodku vyplácaného zo sociálnej poisťovne (tzv. prvý pilier).

Čo je však horšie, prácu si nemusí nájsť vôbec. Je to ťažká situácia, predovšetkým ak nebýva s rodinou. Vtedy je potrebné platiť nájom, stravu, lieky a mnohé ďalšie pravidelné výdavky - lenže z čoho, ak nie je príjem?

Šetrenie (nie len) na dôchodok

Bez ohľadu na to, či sa na dôchodok pripravíte, sa ho väčšina dožije.  Preto si treba poctivo odkladať a budovať dlhodobú finančnú rezervu, kým ste na vrchole síl. Mala by byť učená na dôchodok, avšak je dosť možné, že ju budete potrebovať ešte pred ním. Ak na toto obdobie nebudete pripravení, je možné, že sa dôchodku nedožijete práve pre to, že ste sa naň nepripravili.

 

Ak máte k zabezpečeniu dôchodku akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Ľuboš Bebčák, 10. 8. 2014

 

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode