Dôchodky v budúcnosti

399,00 € - to je výška priemerného starobného dôchodku na Slovensku (zdroj Sociálna poisťovňa). Stačilo by Vám to? Uskromnili by ste sa? Vyžili by ste z toho? Je to priemer, takže niekto má menej, niekto má viac. Tí, čo sa trochu orientujú vedia, že väčšina dôchodkov je podstatne nižšia (je to podobné, ako pri priemernej mesačnej mzde)

Ako to bude v budúcnosti?

Dôchodky sú dnes nízke, čo však bude v budúcnosti? Uvedomte si, že dnes na jedného dôchodcu pracuje viac ako päť dospelých ľudí a počet neustále klesá. V roku 2040 budú na jedného dôchodcu pracovať už len dvaja, neskôr to bude ešte horšie.

Nemusíte byť zbehlý v ekonomike, aby ste si zrátali, že ak dnes nie je z čoho platiť lepšie dôchodky, v budúcnosti to bude ešte horšie. Kto sa bude s dôchodkom spoliehať na štát, ten dopadne veľmi zle.

Druhý pilier

Dobrá vec je sporenie cez dôchodcovské správcovské spoločnosti (tzv. druhý pilier), pretože toto sporenie sporiteľa nestojí ani cent. Odvádza sa tam 4% z hrubej mzdy, ktoré sa mu navyše zhodnocujú. Ako veľmi sa mu zhodnocujú, to je už druhá vec. DSS-ky majú rôzne zhodnotenia od 5% po 18%. Všetko záleží od toho, v akej spoločnosti a v akom fonde ich má sporiteľ uložené.

Kto má druhý pilier, tomu bude k štátnemu dôchodku vyplácaný dôchodok aj z jeho účtu v DSS. Vďaka tomu bude jeho dôchodok väčší, ale od druhého piliera zas nečakajte zázraky (pamätajte, že tam idú len 4% z hrubej mzdy).

Vlastné sporenie na dôchodok

Treba začať sporiť na dôchodok a to hneď. V Nemecku je bežné, že mladý človek hneď po nástupe do prvej práce si začína aj šetriť na dôchodok. Z toho by sme si mali brať príklad, pretože vďaka tomu mu stačí odkladať si malú sumu. Čím neskôr si začneme šetriť, tým väčšie sumy budeme musieť odkladať, čo pri súčasných platoch nie je často krát ani možné.

Spôsobov ako si efektívne šetriť na dôchodok je viac a závisia predovšetkým od situácie sporiteľa. Ohľadom tohto je dobré obrátiť sa na odborníka a neriadiť sa podľa laických názorov (a ukladať si peniaze do ponožky).

Ako to bude v budúcnosti?

Dnes nikto nevie, aké budú dôchodky v budúcnosti. Nikto nevie, koľko zákonov sa ešte zmení kým pôjdeme do dôchodku. Možno príde ďalšia dôchodková reforma, možno Slovensko vyhlási bankrot - dnes to nevie nikto. Ale jedno je isté - vždy dopadnete lepšie, keď sa okrem neistých peňazí od štátu budete môcť oprieť aj o vlastné peniaze.

 

Ak máte k zabezpečeniu dôchodku akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Ľuboš Bebčák, 10. 8. 2014

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode