Leták Sociálnej poisťovne: 

vystúpte z druhého piliera

 

Dnes ráno som bol s klientom v pobočke Sociálnej poisťovne pre akceptačný list. Kým si klient pri okienku pýtal akceptačný list, mňa upútali veľké kôpky letákov o druhom dôchodkovom pilieri, ktoré boli naukladané pri laviciach pre čakajúcich. Zo zvedavosti som si jeden vzal.

Vystúpiť? Ostať? Vstúpiť?

Na celom letáku je jediný (zato dosť pútavý) obrázok: zamyslená žena má v komixovej bubline nad hlavou veľký červený otáznik a stojí pred troma ukazovateľmi. Bol som naozaj zvedavý, čo je obsahom letáku.

V úvode je popravde napísané, že neexistuje jednoznačná odpoveď na to, či vystúpiť, ostať, alebo vstúpiť. Nasleduje krátky text, ktorý upozorňuje, že sporitelia v II. pilieri nemôžu rozhodovať o tom, kam má investovať ich DSS, alebo vôbec nemôžu ovplyvniť ekonomické dianie vo svete - či prídu ďalšie krízy, alebo sa ekonomika bude vyvíjať stabilne. „To je riziko, ktoré každý investor v II. pilieri musí akceptovať.“

Bol som zvedavý, kto leták vypracoval. Dole pod čiarou som našiel informáciu, že ho spáchalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.  

 

Jednostranné informovanie

Úradníci z ministerstva akosi zabudli spomenúť, že rovnaké riziká sú spojené aj s prvým pilierom: Za posledných 10 rokov sa zákon o vyplácaní dôchodkov zmenil osem krát a občania nemôžu ovplyvniť zmeny zákonov o fungovaní prvého piliera. K prvému pilieru tiež mohli pokojne mohli napísať: „To je riziko, ktoré každý investor v I. pilieri musí akceptovať.“

Samozrejme také niečo v letáku nie je.  To mi už bolo jasné, že leták je ladený jedným smerom: vyhnať čo najviac ľudí z druhého piliera. To by sociálnej poisťovni zabezpečilo veľkú finančnú injekciu, dokonca dobrovoľne darovanú od bežných občanov. Všetko, čo v letáku nasleduje, slúži na vyhnanie čo najväčšieho množstva ľudí z druhého piliera. Veď pozrime sa ďalej na odporúčania z letáka.

 

Váš zárobok - keď si pravdepodobne si nenašetríte viac

Podľa tabuľky o prímoch na letáku sa druhý pilier vyplatí sporiteľom, ktorí zarábajú v priemere nad 1072 €. Ehm. Koľko ľudí na Slovensku má taký príjem? No, všetci vieme, že väčšina je pod touto hranicou. Je záhadou, aké prepočty pracovníci ministerstva použili, aby sa dostali k takejto tabuľke (nikde som nenašiel nejaký zdroj, alebo vzorec, podľa ktorého postupovali).

Že je celá tabuľka postavená na vode dokazujú slová použité v nej: „pravdepodobne si nenašetria viac“, „majú šancu na vyšší dôchodok“.

Ja si myslím, že práve ľudia s nízkym príjmom by nemali byť odkázaný na dôchodok len z jedného zdroja. Práve systém viacerých pilierov zabezpečuje v starobe dôchodok z viacerých na sebe nezávislých zdrojov. Rozkladá sa tak riziko.

 

Vek sporiteľa

Pri veku sporiteľa je koláčový graf. Opäť nevedno, ako k takýmto prepočtom úradníci prišli. Vychádzali z nejakých predpokladov, nevedno akých (ale tipujem, že z takých, ktoré sa im hodia). Základ je však pravdivý - starším ľuďom sa príliš neoplatí do druhého piliera vstupovať.

Ľuďom nad 45 rokov ministerstvo odkazuje: „odporúčame vystúpiť“, sporitelia do 40 rokov „majú šancu“. Všímate si rozdielne použité slovíčka? Malá manipulácia so slovíčkami.

 

Zhodnotenie

Najväčší „podfuk“ na bežných ľudí je však pri zhodnotení úspor v II. pilieri v porovnaní s rastom priemernej mzdy na Slovensku. Podľa tejto tabuľky je reálny výnos (odpočítanie inflácie) -1,16%. To samozrejme musí vystrašiť každého sporiteľa v druhom pilieri - podľa letáka by mal byť v strate! Môžem zas len hádať, ako sa k tomuto číslu úradníci dopracovali.

Musím po pravde povedať, že je naozaj dôležité, mať výnosný fond. To je asi najdôležitejšia vec pri sporení v druhom pilieri. Ale neviem, ako úradníci prišli k priemernému výnosu -1,16%. Výnosy všetkých šiestich spoločností a ich fondov sú verejne dostupné. Keď na tie čísla pozerám, fondy drvivú väčšinu rokov vykazujú rast, nie pokles (mínusový je predovšetkým krízový rok 2008).

Pred mesiacom som písal článok o tom, ako DSS-ky zhodnocovali naše úspory minulý rok - všetky sú v pluse, niekedy naozaj vysokom. A výnosy za prvé tri mesiace roku 2015 naznačujú, že tento rok bude vo výnosoch opäť rekordný.

 

Piaty, zamlčaný bod

Krásny je aj piaty bod, ktorý má vplyv na konečnú výšku dôchodku: Parametre nastavenia podmienok I. a II. piliera v zákonoch v budúcnosti. K tomuto bodu úradníci totiž nenapísali ani čiarku (!). Je to záhadné, keďže k predošlým bodom sa široko rozpisovali. My si musíme domyslieť, čo to znamená.

Znamená to len toľko, že prvý pilier je výhradne v rukách vlády. Vláda môže zmeniť zákon o dôchodkoch z prvého piliera a v skutočnosti to dosť často aj robí. Už teraz chýbajú peniaze na vyplácanie dôchodkov, tak čo si myslíte, keď bude vláda výpočet dôchodkov opäť upravovať, pôjde o ich navýšenie, alebo zníženie?

Leták ani raz nespomína dávno známe problémy a riziká prvého piliera - veď na čo by ich spomínal, keď jeho zámerom je presvedčiť ľudí, aby druhý pilier opustili?

Zaklincovanie na záver

Na záver letáku je ešte upokojenie pre sporiteľov, budem ho celé citovať:

Ak vystúpite z II. piliera, vaše peniaze budú prevedené do Sociálnej poisťovne. Obdobie, počas ktorého ste boli v II. pilieri, sa vám riadne započíta do dôchodku. Nebudete poškodený, nič nestratíte a Sociálna poisťovňa pri výpočte vášho dôchodku bude na vás hľadieť, ako keby ste v II. pilieri nikdy neboli.

Ak vystúpim z druhého piliera, tých niekoľko tisíc eur, ktoré sa teraz nachádzajú na mojom osobnom dôchodkovom účte, darujem Sociálnej poisťovni. Nič nestratím? O nič neprídem? 


Ľuboš Bebčák, 24. 3. 2015

Ak máte k zabezpečeniu dôchodku akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Diskusná téma: Leták Sociálnej poisťovne: vystúpte z druhého piliera

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode