Mediálne šialenstvo okolo druhého piliera

V posledných dňoch vypuklo mediálne šialenstvo okolo druhého piliera. Spustilo ich prvé vyplácanie penzistov, ktoré prinieslo nižšie príspevky ako sa čakalo. Súčasný dôchodcovia, ktorí si založili účet v DSS, sú v strate oproti dôchodcom ktorí si účet neotvorili o 20 - 40€ mesačne. 

Dôvodov, prečo to tak je, je hneď niekoľko. 

Švajčiarske dôchodky - nereálne očakávania

Sľubované "švajčiarske dôchodky" boli od začiatku len pekným politickým sľubom. U prvých 91 sporiteľov sa za krátke obdobie (počas ktorého navyše svetové burzy zažili finančnú krízu) nezhodnotili úspory tak, ako vláda očakávala. Hovorilo sa to pred desiatimi rokmi, hovorí sa to aj teraz: druhý pilier sa oplatí ľuďom, ktorí si v ňom šetria viac rokov (aspoň dvadsať) a to prípad prvých dôchodcov určite nie je.

V súčasnosti si osobný účet v dôchodcovskej správcovskej spoločnosti nemôžu založiť občania starší ako 35 rokov, takže minimálna doba šetrenia je určená na 35-40 rokov a za ten čas sa peniaze vedia zhodnotiť naozaj pekne. Investície do fondov si vždy vyžadujú čas na to, aby sa zhodnotili.

 

Dôvod druhý - poisťovne prekvapili

Väčšina poisťovní o vyplácanie dôchodkov neprejavila záujem, finančné riziko je totižto vyššie, ako možný zisk. Záujem prejavili len Uniqa, Allianz a Generali. Všetky tri poisťovne už dostali od Národnej banky Slovenska licenciu na vyplácanie dôchodkov z druhého piliera.

Marža, ktorú si tieto poisťovne zaúčtovali, je podľa riaditeľa Inštitútu finančnej politiky Martina Filka vyššia, ako pri prepočtoch predpokladali. Generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní tvrdí: "Poisťovne sa držali litery zákona, ktorý prikazuje poisťovniam oceňovať tento druh záväzkov tak, aby sa tam zohľadnil aj budúci demografický vývoj a teda hodnotu záväzkov v čase a ten čas môže byť naozaj veľmi dlhý."

Táto situácia však je len dočasná. Už teraz je jasné, že štát bude so Slovenskou asociáciou poisťovní rokovať a zákon o druhom pilieri sa bude upravovať. A určite nie posledný raz (naposledy sa zákon upravoval len v lete minulého roku).

Málo sa o tom hovorí, ale sporitelia nemusia využiť ponuky poisťovní. Môžu nechať peniaze v DDS-ke a nechať si ich vyplácať odtiaľ.

 

Len 1,5% ľudí vie kde mať svoj druhý pilier

Posledným dôvodom, prečo sú výnosy v DSS nižšie, je nezáujem ľudí. Informácie o druhom pilieri sú verejne dostupné a predsa viac ako tri štvrtiny Slovákov má peniaze v tých najmenej výnosných fondoch. Najviac zarábajú indexové fondy, ktoré vznikli len nedávno. Je ich päť a aj tak v nich má peniaze len 1,5% ľudí, ktorí odvádzajú odvody na svoj osobný účet v DSS.

Je rozdiel, ak sa balík peňazí každý rok zhodnotí o 1-2% a ak sa zhodnotí o 15%. Výsledný dôchodok dvoch ľudí s rovnakým zárobkom bude diametrálne odlišný podľa toho, komu ako veľmi osobný účet zarábal. Čím väčší počet rokov, tým väčší rozdiel.
 


 

Ako bude vyzerať Váš dôchodok?

Súčasný dôchodcovia, ktorí si pred desiatimi rokmi založili účet v DSS, sú v strate oproti dôchodcom ktorí si účet neotvorili o 20 - 40€ mesačne. Ale nenechajte sa zmiasť! Súčasné výhody starobného dôchodku štát pre klesajúci počet pracujúcich osôb už dlho neudrží (je to otázka niekoľkých rokov).

Očakávania politikov boli viac než optimistické, správanie poisťovní je opatrné, občania sa o vývoj fondov nezaujímali a výsledkom je súčasný stav. Ak občania budú o svoju budúcnosť naďalej javiť len malý záujem, tiež budú na staré kolená nemilo prekvapení. Myslite na svoju budúcnosť už teraz a zaujímajte sa o svoje peniaze. 

 

Ak sa v otázke druhého piliera neorientujete, kontaktujte ma prostredníctvom internetu - rád vám poradím. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Ľuboš Bebčák, 17.1.2015

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode