Otvorenie druhého piliera


Dôvodom, prečo vláda na Slovensku pred rokmi zaviedla dôchodkovú reformu postavenú na viacerých pilieroch je nepriaznivý demografický vývoj. Už tri desaťročia sa rodí čoraz menej detí a ak by Slovensko ostalo pri starom priebežnom dôchodkovom systéme, nemal by ho o pár rokov kto platiť.


 

Ako vznikol súkromný dôchodkový systém?

Všetko to začalo v Chille.  Pred niekoľkými desiatkami rokov tam vytvorili sociálny štát a ten zbankrotoval. Situácia bola tak vážna, že až 50% obyvateľov krajiny žilo pod hranicou chudoby. Postaviť sa Chile znova na nohy pomohol ekonóm José Piñero a to tým, že zaviedol úplnú novinku: súkromný dôchodkový systém. Chilská republika sa vďaka reforme postupne postavila na nohy a dnes si tamojší dôchodcovia užívajú vlastných dôchodkov. Pomohlo to celej krajine, pretože dnes žije pod hranicou chudoby len 13% jej obyvateľov (v okolitých krajinách latinskej Ameriky to je okolo 40%). To je dôvodom, prečo sa Chilský dôchodkový systém dnes kopíruje po celom svete.

 

Súkromný dôchodkový systém na Slovensku

Tento rok budú vyplácané prvé dôchodky kombinované zo sociálnej poisťovne (I. pilier) a osobných dôchodkových účtov (II. pilier). Podľa prvých prepočtov sú dôchodky vyplácané len zo sociálnej poisťovne o niečo vyššie, čo pred dvoma týždňami spustilo mediálny boom.

Môže za to krátky čas šetrenia v druhom pilieri (10 rokov) počas ktorého navyše vypukla hospodárska kríza (2009) a ešte celkom slušný počet prispievateľov do sociálnej poisťovne v pomere k poberateľom dôchodkov. Aké dôchodky sa budú z prvého piliera vyplácať v budúcnosti je však stále otázne. Všetko bude závisieť od množstva prostriedkov v Sociálnej poisťovni.

Ako je z jediného pohľadu na súčasný stav demografie jasné, čaká nás stúpanie počtu poberateľov dôchodkov a pokles prispievateľov do sociálnej poisťovne:

Dôchodok z prvého piliera je síce garantovaný, jeho výška už garantovaná nie je.  Vláda môže kedykoľvek zmeniť jeho výšku, alebo vek odchodu do dôchodku tak, že bude takmer nedosiahnuteľný. Len za posledných 10 rokov sa zákon o sociálnom poistení zmenil 55-krát a pravidlá k vypočítavaniu dôchodku 8-krát.

Ak sa moderátor, alebo reportér opýta politika na to, v akom stave bude ekonomika o 20 rokov, politik odpovie vyhýbavo (respektíve vôbec).  Aktuálne síce platí vek 65 rokov, ale pre občanov pod 40 rokov sa črtá možnosť dôchodku až po sedemdesiatke a ľudia do tridsať rokov musia rátať s tým, že štát im dopraje dôchodok až po 75-ke.

 

Vystúpenie z druhého piliera

Aktuálne sa opäť na tri mesiace otvorí druhý pilier (občania budú môcť vstúpiť aj vystúpiť).  Občan, ktorý opustí druhý pilier, všetky svoje našetrené peniaze odovzdá sociálnej poisťovni. S novými prostriedkami, s ktorými sa doteraz nerátalo, môže disponovať vláda a z krátkodobého hľadiska to súčasnej vláde pomôže „nájsť“ peniaze, ktoré môže použiť na populárne jednorazové opatrenia, alebo vykrytie deficitu. Je v záujme vlády, aby vystúpilo čo najviac ľudí, pretože im to prinesie slušný objem peňazí.

Vzhľadom na to, že sa blížia voľby, to je pre vládu malý dar z nebies.

Pre politikov to je výhodné, ale ako dopadne bežný občan? Ak sporiteľ vo veku 40 rokov s vidinou lepšieho dôchodku zruší svoj osobný dôchodkový účet a staví na sociálnu poisťovňu, bude si môcť správnosť tohto kroku overiť niekedy okolo roku 2045. Definitívne a na vlastnej koži sa presvedčí, či zrušenie osobného dôchodcovského účtu bol dobrý krok.

 

Ak sa v otázke druhého piliera neorientujete, nechajte si poradiť - pokojne aj u mňa. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Ľuboš Bebčák, 7.2.2015

 

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode