Prečo nemať svoju budúcnosť v dlhopisoch

 

Dôchodcovské správcovské spoločnosti  ponúkajú možnosť investovať do štyroch druhov fondov: akciových, dlhopisových, indexových a zmiešaných. Fondy majú rôznu percentuálnu mieru úročenia, z vymenovaných majú dlhodobo najnižšiu práve dlhopisové fondy. 
A hádajte, kde má drvivá väčšina Slovákov svoje úspory, z ktorých im raz bude vyplácaný dôchodok, uložené?
 

Masívny prestup k dlhopisom

Svetová finančná kríza, ktorá odštartovala v roku 2008, mala za následok stagnáciu, alebo rovno prepad akciových trhov. To sa odzrkadlilo aj vo vývoji akciových fondov v DSS v tom roku: ročný výnos od -10,86% (AEGON) po -6,22% (ING) nebol žiadne terno. Ďalšie roky boli už opäť plusové, ale ten jeden pokles stačil na to, aby sporiteľov vystrašil. Väčšina sporiteľov opustila akciové fondy a prešla do dlhopisových fondov, ktoré síce nezarábajú veľa, ale počas krízy neklesali.


 

Dlhopisové fondy

Až 88,3% Slovákov si šetrí na dôchodok v dlhopisových fondoch. 2,3% až 2,9% je priemerné ročné zhodnotenie dlhopisových fondov v DSS-kách od ich vzniku. Takéto zhodnotenie je veľmi slabé, ledva prekračuje infláciu. Lenže pozor, vyhliadky na budúcnosť dlhopisov sú ešte černejšie. V najbližšom čase sa dlhopisové fondy dočkajú straty a ak sa na celú vec pozrieme z dlhodobého hľadiska, bude to pohroma pre vaše dôchodky.

Dlhopisové fondy investujú peniaze do štátnych dlhopisov. Ich výnosy majú dve zložky: kapitálové a úrokové. Úrokové výnosy sú vždy kladné. Úrok určujú štáty, ktorým ste požičali peniaze (teda investovali ste do ich dlhopisov), býva celkom nízky a nedá sa nejako zásadne ovplyvniť.

Kapitálový výnos sa odvíja od tržnej ceny dlhopisu. Na rozdiel od úrokového výnosu môže byť mínusový - teda v strate. Všetci vieme, že aktuálne sú úrokové sadzby na celom svete na minime - niekde ich centrálny banky nastavili na 1%, niekde na 0,5%, niekde dokonca na 0%. Znižovať sa teda už nemôžu, budú sa už len zvyšovať. Pri zvýšení úrokových sadzieb, ktoré nás čaká, sú novo vydané dlhopisy výnosnejšie a o tie staré už nie je záujem - preto ich hodnota klesá.

 

Už sa to neraz stalo - najhorše prípady z nedávnej histórie

Ak si myslíte, že to o čom píšem je nejaký konšpiračný scenár, zaplňte si biele miesta v histórii peňazí. A nehovorím o žiadnom stredoveku, alebo o časoch divokého západu. Pozrime sa na nedávnu históriu.

Začneme pokojne veľkými USA, ktoré v rokoch 1940-1980 zaznamenali obrovský nárast inflácie a to malo za následok znehodnotenie štátnych dlhopisov o 70%! Ľudia, ktorý do dlhopisov vtedy investovali, o väčšinu svojej investície jednoducho prišli.

Podobne sa zachovala aj Veľká Británia po prvej svetovej vojne, ktorá vydaním dlhopisov a nárastom inflácie síce vytiahla od občanov značné prostriedky, ale ich dlhopisy poklesli v hodnote o 97,7%.

U nás, v Československu, sa stalo niečo ešte horšie. V roku 1953 boli všetky štátne dlhopisy vyhlásené za neplatné - je jedno za koľko občania dlhopisy nakúpili, nakoniec nedostali nič, štát si všetko nechal. Zámerné znižovanie reálnej hodnoty štátnych dlhov je v poslednom storočí na celom svete bežný jav, tieto tri krajiny sú len ilustráciou bežného trendu.


 

Pohľad na budúcnosť dlhopisov

Dnes je svet po finančnej kríze a štáty sa len-len vyhýbajú bankrotom. Americký FED tlačí peniaze ako na bežiacom páse, ECB v podstate tiež, už aj tak zadlžené štáty eurozóny naliali peniaze do eurovalu. Stabilné štáty sa od nestabilných dištancujú. Dlhy vyspelých západných ekonomík sú takmer tak veľké, ako v povojnových časoch. Čo myslíte, čo nás čaká? Myslíte, že štáty budú vyplácať svoje dlhopisy tak, aby boli investori ziskoví, alebo zariadia ich pokles hodnoty a vyplatia len zlomok z ich ceny?

Hypotekárna kríza z roku 2007 v USA spustila finančnú krízu z roku 2008, ktorá zapríčinila pád mnohých spoločností a celkový prepad svetových akciových trhov. Kto v roku 2007 videl súvislosti, mohol predvídať prepad akciových trhov a presunúť svoje peniaze. Väčšina ľudí svoje investície nechala v akciách a vybrala ich až vtedy, keď klesla ich hodnota. Táto chyba ich stála slušný majetok.

Teraz je problém podobný. Zadĺženosť štátov a úrokové sadzby veľkých svetových bánk na dne. Čo bude nasledovať? Štátne dlhopisy budú strácať svoju cenu. A tu opäť pripomínam, že až 88,3% Slovákov si šetrí na dôchodok v dlhopisových fondoch. Ste medzi nimi aj vy?

 

Ak sa v otázke druhého piliera neorientujete, nechajte si poradiť - aj ja vám rád poradím. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Ľuboš Bebčák, 20.1.2015

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode