S malým vkladom veľa peňazí?

 

Mladí ľudia si myslia, že sporiť nemá pre nich zmysel, lebo teraz môžu odkladať len malé čiastky a v budúcnosti (snáď) budú zarábať viac. Mylne sa domnievajú, že najdôležitejšie pri šetrení je to, koľko peňazí odkladajú. V skutočnosti je omnoho dôležitejšie, ako dlho

Šetrenie sa dá prirovnať k pestovaniu stromov. Predstavte si, že zasadíte jabloň a čakáte, kým si z nej natrháte prvé plody. Jabloň môžete polievať a hnojiť pokojne aj každý deň, aj tak budete na plody musieť niekoľko rokov počkať. Na silu času ste krátky.

 

Viac ciest k vlastnému bývaniu

Chcete vlastný byt, alebo dom? Miesto, ktoré si zariadite podľa seba, kde sa nebudete musieť deliť o izbu, kde do vás nebude hučať svokra?

Pre 99% obyvateľov planéty je najväčším majetkom, ktorý vlastnia, ich bývanie. Postaviť, kúpiť, alebo zrekonštruovať si bývanie nie je lacná záležitosť. Ak si chce mladý človek na bývanie našetriť aspoň  30 000 € pri 700 € plate, nezvládne to za rok, ani za dva. Ak chce niekto vyriešiť svoje bývanie a nezdedil pár tisíc eur, musí sa na to vedieť pripraviť. Práve sila času pomôže dostať sa k vytúženej čiastke ľahšie.

Pri priemernom úročení 6% p.a. stačí z každej výplaty odložiť okolo 185 € a po desiatich rokoch bude mať nasporených viac ako 30 000 €.

Pri rovnakom priemernom úročení 6% p.a. bude musieť odložiť ale 425 € z každej výplaty, aby po piatich rokoch mal k dispozícii 30 000 €.

Časové obdobie sa skrátilo o polovicu, ale suma, ktorú je k požadovanému cieľu nutné vkladať, nenarástla o 100% (teda raz toľko), ale o 130%. Je výhodnejšie – a pri 700-eurovom plate aj reálnejšie – začať so šetrením na vlastné bývanie s prvou výplatou.

 

Investícia života

Investícia, kde je silu času vidieť najlepšie, je odkladanie si peňazí na dôchodok. Všetci vedia, že generácia mladých, sa štátneho dôchodku najskôr nedožije (pretože vek odchodu do dôchodku sa bude posúvať do budúcnosti) a ak aj áno, tak z neho nevyžije.

Múdri si to uvedomia skôr, menej múdri neskôr. Moji klienti si v rôznom veku uvedomujú, že by sa mali zabezpečiť na dôchodok. Poďme sa pozrieť, ako to vyzerá v číslach.

Dajme tomu, že každý z nich je ochotný si so železnou pravidelnosťou odkladať 100 € mesačne na účet, kde sa mu peniaze priemerne úročia 6% p.a. (Nie, nie je to veľa, ale ani málo.)

Typ klienta

Koľko rokov budú sporiť?

Koľko nasporia?

Klient, ktorý v 25-ke myslí na dôchodok

40

200 144 €

Klient, ktorý v 35-ke myslí na dôchodok

30

100 950 €

Klient, ktorý v 45-ke myslí na dôchodok

20

46 435 €

Klient, ktorý si v 55-ke spomenie na dôchodok

10

16 469 €

 

200 000 € na účte v deň, kedy sa začína dôchodok – to je 833 € každý mesiac po dobu 20 rokov. Dvadsať rokov si žiť s takýmto príjmom bez nutnosti pracovať? Pre mnohých je také niečo ten „švajčiarsky dôchodok“ ktorý politici v kampaniach sľubovali. Politici vám ho nezabezpečili, múdri človek si ho zabezpečiť môže – vlastným odkladaním.

100 000 € na dôchodok? Na 20 rokov z toho vyjde len 416-eurový príjem.  To je len o trochu lepšie ako súčasný  dôchodcovský „štandard“, ale stále má klient o 416 € viac, ako bude mať človek, ktorý si neodloží nič.

Mať na účte 46 000 € na dôchodok – to je 191 € na rovnaké obdobie. Taká suma sa dá brať len ako prilepšenie k štátnemu dôchodku, nie ako nejaký dôchodok, na ktorý sa dá tešiť.

Klient, ktorý si až v 55-ke spomenul na dôchodok, toho našetril máličko. Za rovnakých podmienok mu vychádza takých 68 €/mesačne – čo z toho môže človek zaplatiť?

Máte len dve možnosti

Pri tejto téme sa donekonečna diskutuje o detailoch: nakoľko sa dá spoľahnúť na štát, ktorý typ fondov zúročí najviac pri najmenšom riziku, ako sa bude vyvíjať politika ECB... Informácií je na bežného človeka príliš veľa na to, aby sa vo veciach vyznal. Je to prirodzené, nie každý môže byť odborník na všetko. Detaily teda nechajte na odborníka, ktorý s financiami pracuje – je na ňom, aby vám pripravil efektívny finančný plán (ako napríklad svojim klientom robím ja).

Čo však musíte pochopiť vy: čím dlhšie je obdobie, ktoré vlastným peniazom doprajeme, tým viac sa znásobia. Sú len dve možnosti – buď silu času nevyužijete, alebo silu času využijete. Nič viac, nič menej.

Ľuboš Bebčák, 2. 12. 2015

 

PS1: Uvedomujete si silu času a chcete finančný plán podľa vašich plánov a možností? Proste plán na mieru? Vyplňte kontaktný formulár a ja vám odpoviem, aké sú vaše možnosti.

PS2: Stiahnite si zdarma aj vy e-book KĽÚČ K VAŠIM PENIAZOM a zistite, ako naplniť svoju peňaženku do prasknutia.

Kontaktujte nás

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode