Finančné sprostredkovanie hypotéky?

 

Finančný sprostredkovateľ je fyzická alebo právnická osoba, ktorá sa zaoberá finančným sprostredkovaním. Zákonný rámec upresňuje Zákon NR SR č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a poradenstve. Upresňuje aj používané pojmy, ktoré si bežný ľudia zamieňajú.

Podľa tohto zákona okrem iného, túto činnosť môže vykonávať spoločnosť, ktorá je evidovaná registri Národnej banky Slovenska ako samostatný finančný agent, viazaný finančný agent, podriadený finančný agent alebo ako finančný poradca a zároveň je evidovaná v niektorom z jej podregistrov - poistenia alebo zaistenia, kapitálového trhu, prijímania vkladov, poskytovania úverov a doplnkového dôchodkového sporenia.

Finančný sprostredkovateľ je kontrolovaný a registrovaný v databáze NBS. Tú nájdete na internetovej stránke NBS.

Aké sú možnosti vybaviť hypotéku?

Kúpa nehnuteľnosti je pre 99% ľudí na planéte najväčšia investícia života. Väčšina kupuje nehnuteľnosť len raz v živote, ale za veľký peniaz. Nemôžeme sa preto čudovať, že hypotekárny úver je produkt, ktorý klienti finančných inštitúcií najviac preplácajú a preto som ho uviedol ako príklad.

Hypotekárny úver si v súčasnosti môžete vybaviť štyrmi spôsobmi:

  • bez pomoci
  • cez poradcu v banke
  • realitného makléra vykonávajúceho aj sprostredkovateľskú činnosť v oblasti hyp. úverov
  • finančného sprostredkovateľa
 
 

"Bez pomoci" - obeháte viac bánk, porovnáte ich ponuky a rozhodnete sa. Ale... nikdy neobeháte všetky banky a ak by ste si tú námahu predsa len dali, kým prídete do poslednej v prvej sa zmenili podmienky. Je ich totiž 24.

Čoraz častejšie klienti používajú hypotekárne kalkulačky na internete, ale tie sú len na približnú orientáciu. Až v banke sa klient dozvie (po zohľadnení všetkých údajov), aký úrok môže dostať a aká bude mesačná splátka - a tieto údaje sa často veľmi veľmi líšia.

Poradca v banke – osoba v banke Vám poskytne odborné informácie, nakoľko bol náležite vyškolený, avšak sú to informácie iba z jednej banky. Nikdy Vám nepovie, že v tej banke cez ulicu sú výhodnejšie podmienky.

Realitný maklér, ktorý vykonáva aj sprostredkovateľskú činnosť v oblasti sa hypoték – už naši predkovia sa riadili dávnou múdrosťou, že nie je možné sedieť súčasne na dvoch stoličkách. To platí aj v prípade realitných maklérov, ktorí sa venujú obom spomenutým činnostiam. Každá z týchto dvoch profesií má totiž inú prioritu. Realitný maklér potrebuje hlavne predať nehnuteľnosť. Finančný sprostredkovateľ potrebuje vybaviť úver prípadne poistenie. Jedna z týchto činností je iba pridružená za účelom vyššieho zisku z jedného klienta.

Navyše realitní makléri Vám môžu poskytnúť úver iba v niektorých bankách.

Finančný sprostredkovateľ – táto osoba Vám poskytne komplexné informácie zo všetkých bánk metódou porovnávania. Výber úveru už bude na Vás na základe presných a konkrétnych informácií. Finančný sprostredkovateľ sa špecializuje iba na túto jednu oblasť, preto sú tie informácie stále presné a aktuálne. Jeho cieľom nie je úver v konkrétnej banke, pretože nie je zamestnanciom žiadnej z nich. Jeho cieľom je spokojný klient, pretože ten mu privedie ďalších.

Ďalším plusom je, že finančný sprostredkovateľ má možnosť vyjednať najlepší možný úver. Taký, aký banky klientom neponúkajú. Klient teda ani nevie, že by mohol mať lepšie podmienky, keby banka na ňom nechcela zarobiť.

Takže ako budete riešiť svoje financie? Rozhodnutie je len na Vás.

Ak plánujete požiadať o hypotéku a máte k problematike otázky, môžete ma kontaktovať. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Ľuboš Bebčák, 25.7. 2014

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode