7 pravidiel, ktoré naplnia vašu peňaženku

 

S peniazmi sme v dennom styku, neprejde deň, kedy by sme ich v takej, či onakej podobe nepoužili. Napriek tomu o nich drvivá väčšina ľudí takmer nepremýšľa. Veď kedy ste naposledy premýšľali nad tým, ako najlepšie svoje peniaze použiť, aby ste z nich mali úžitok?
 

1. Míňajte menej, ako zarobíte

Každý mesiac vám príde na účet nejaký objem peňazí, z jedného, či viacerých príjmov a rovnako každý mesiac nejaký objem peňazí miniete na rôzne veci. Ak budete míňať viac, ako dokážete zarobiť, nikdy svoje peniaze nebudete mať pod kontrolou.

Niektoré výdavky sú nevyhnutné, iné sú úplne zbytočné. Míňajte menej, ako zarobíte a rozdiel si odkladajte, aj keď len do šuplíka.

 

2. Nešťastie chodí po ľuďoch, nie po horách

Ak by ste mali v pivnici stroj, ktorý vám každý rok vytlačí niekoľko tisíc eur, koľko by ste vrazili do toho, aby ste ten stroj mohli opraviť v prípade, že sa mu stane porucha? 10% z vytlačených peňazí? 25%? 50%? A nie ste taký stroj vy?

Komplikácie, pre ktoré nebudete môcť produkovať príjem, môžu postihnúť každého. Stačí zlomok z peňazí na to, aby ste sa v prípade problémov nezruinovali. Je to vaša prvá investícia, investícia do vášho zdravia.

3. Dlhy sú reťaze

Dlhy zaťažujú peňaženku, aj myseľ. Keď si požičiate od banky 5000 €, vrátite pokojne aj 8000 € - je to mínus 3 000 € pre vašu peňaženku. Požičiavanie si peňazí je vŕtanie dier do vašej peňaženky, cez ktoré vám unikajú peniaze. Šetriť je vždy výhodnejšie ako požičiavať si, aj keď nie vždy to je možné.

Našetriť si na vlastné bývanie by trvalo u väčšiny ľudí príliš dlho, takže hypotekárne úvery sú v mnohých prípadoch nevyhnutnosť. Avšak aj tam sa dá okresávať. Za požičanie 50 000 € môžete banke vrátiť až 100 000 €, alebo len 70 000 €. Zbavte sa preto dlhov a tie, ktorých sa nemôžete zbaviť, aspoň zmeňte na efektívnejšie. Ak máte dlhov viac, začnite ich likvidovať od najmenšieho.

 

4. Kto plánuje, má obrovský náskok pred tým, kto neplánuje

Myslite na budúcnosť a pripravujte sa na vaše finančné výdavky. Budete chcieť o pár rokov prerábať dom, kúpiť si auto, alebo zakladať firmu? Ak sa na tieto výdavky pripravíte, vyjdú vás omnoho lacnejšie, ako keď si na ne budete neskôr musieť požičať.

S dobrým finančným plánom môžete zrealizovať aj také veci, ktoré by ste inak uskutočniť nemohli. Využite čas, aby hral vo váš prospech a nie proti vám.

 

5. Hľadajte príležitosti a nájdete ich

Hľadajte príležitosti ako si zvýšiť príjem. Schodnou cestou môže byť zmena zamestnania. Veľa ľudí tvrdne v práci, kde nie sú spokojní, len pre to, že sú priveľmi pohodlní, aby sa poobzerali po nejakej lepšej. Pritom dnes sa dá cez známych (svet je malý) a cez internet nájsť naozaj veľa šancí na zmenu.

Vždy existujú cesty, ako si príjem navýšiť popri existujúcom zamestnaní. Môžete si nájsť prácu  na voľné víkendy, speňažiť svoje hobby, alebo využiť vaše silné stránky. Chce to len hľadať a sami uvidíte, že cesta sa vždy nájde. Len treba prekonať svoju lenivosť a zodvihnúť zadok z postele. A lenivosť je u väčšiny ľudí veľkou prekážkou!

 

6. Vedomosti sú kľúčom

To, čo sa naučíte, vám nikto nevezme. Môžete prísť o prácu, dom vám môže vyhorieť, auto vám môžu vziať exekútori... vlastne, môže sa Slovenskom prehnať tretia svetová, alebo akákoľvek katastrofa a vedomosti vám stále ostávajú. Čo sa o peniazoch naučíte, to vám už nikto nikdy nevezme a vďaka tomu budete vedieť s nimi lepšie narábať a množiť ich.

Množstvo informácií je voľne dostupných na internete, existujú audioprogramy, knihy, prednášky, alebo zamestnania, kde vás naučia ako zo svojich peňazí získať viac.

7. Investujte

Investovanie je kľúčom k bohatstvu. Najbohatší ľudia sveta sú investori. Čím viac a na dlhšiu dobu peňazí vložíte do investícií, tým lepšie výsledky môžete očakávať. Samozrejme, treba investovať na správne miesta, ale k tomu vám už pomôžu nadobudnuté vedomosti a skúsenosti. 

Ľuboš Bebčák, 31.8.2015

Diskusná téma: 7 pravidiel, ktoré naplnia vašu peňaženku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode