Ako zistiť svoj IBAN? 

 

Rok 2016 prináša jednu podstatnú zmenu - koniec starého formátu zápisu čísla účtu. Nahradí ho univerzálny IBAN formát, ktorý je štandardný medzinárodný formát čísla účtu (International Bank Account Number).

Ale prechod na IBAN robí mnohým problémy. Jednak starý zápis čísla účtu bol kratší,  jednak si na neho ľudia už zvykli. Poradím vám pár tipov,  ako si s Ibanom ľahšie poradiť.

Trvalé príkazy

1) Už dnes si nastavte trvalé príkazy v starom formáte a platby budú v roku 2016 odchádzať automaticky v tvare IBAN. Vyhnete sa tak nutnosti vypĺňať číslo účtu v IBAN-e.

2) Ak predsa len musíte použiť IBAN (napr. v internetovom bankovníctve) a máte k dispozícii len staré číslo účtu, nevešajte hlavu. Na internete existujú prevodníky čísiel účtu, ktoré dokážu číslo previesť z jedného formátu do druhého. Výsledné číslo stačí len skopírovať.

Prevodník NBS

Prevodník mBank

 

IBAN - ako sa tvorí

Ak pochopíte, z čoho sa dlhé číslo IBAN-u skladá,  prestane vám robiť problém.  Pozostáva so skratky krajiny (prvé dva znaky), kontrolného dvojčíslia (dva znaky)  čísla banky (štyri znaky), predčíslia (ak bol starý zápis bez predčíslia,  vypĺňajú sa nuly) a posledných 10 znakov pozostáva z čísla účtu.

 

Príklad:

Ako zistiť svoj IBAN?

Banky postupne prechádzajú zo starých čísiel účtov na nové, od Februára 2016 sa budú vo väčšine bánk používať už len IBAN-y. 

Ak potrebujete zistiť IBAN svojho čísla účtu, môžete pozrieť na výpise vášho účtu (či už vám chodí poštou,m alebo elektronicky), alebo vo vašom internet bankingu (aj keď niekedy môže byť IBAN zahrabaný). Našťastie, aj na svoje číslo účtu môžete použiť IBAN konvertor.

27.12.2015, Ľuboš Bebčák

Kontaktujte nás

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode