Bohatý otec, Chudobný otec

 

Mnoho ľudí označuje túto knihu za finančnú „bibliu“ - teda akési povinné čítanie pre tých, ktorí sa chcú naučiť, ako zbohatnúť. Kniha je skutočný príbeh doplnený mnohým vysvetľovaním a rôznymi radami. Robert Kiyosaki v nej postupne mení pohľad čitateľov na peniaze, odhaľuje im, že väčšina ľudí k peniazom pristupuje nesprávne bez toho, aby to vedeli. Výsledkom nesprávneho uvažovania je život na hrane chudoby.
 


 

Skutočný Kiyosakiho príbeh

Kiyosaki je syn veľmi vzdelaného, ale chudobného vysokoškolského profesora. Doma dostával výchovu, ktorá z neho mala urobiť inteligentného, ale zadĺženého muža. 

Našťastie už vo svojich detských časoch sa začal priúčať aj u otca svojho najlepšieho kamaráta, ktorý bol začínajúci podnikateľ. Ten síce nemal dokončenú ani strednú školu, avšak už vlastnil niekoľko firiem a jeho bohatstvo každým dňom rástlo. Preto hovorí o dvoch otcoch a o tom, čo ho obaja naučili.  Vďaka tomu autor zrozumiteľne vysvetlí, ako fungujú financie a ako sa z nuly dopracovať k finančnej nezávislosti. Kniha poodhaľuje závoj tajomna, za ktorým existuje vrstva ľudí, ktorí nepracujú pre peniaze, ale ovládli peňažný systém a nechali peniaze pracovať pre nich.

Starší len ťažko zmenia zabehnuté zvyky a svoje myslenie, veď nie nadarmo sa vraví: „Starého psa nové kúsky nenaučíš.“ Preto si myslím, že vhodná je predovšetkým pre mladých ľudí. Niekto tvrdí, že by to mala byť povinná literatúra, niekto zas, že by sa mala dávať k osemnástim narodeninám

 

Väčšina ľudí zápasí s peniazmi, pretože sa v škole dozvedeli iba to, ako pracovať pre peniaze. Iba málokedy sa učili, ako prinútiť peniaze, aby pracovali pre nich. (Robert Kiyosaki)

 

Kniha sa číta veľmi ľahko, mnoho ľudí ju prečítalo za jeden deň (je tenká). Nikto nemôže čakať, že zbohatne hneď po prečítaní knihy a nie všetky Kiyosakiho rady sa dajú uplatniť u nás. Predsa len máme iné zákony ako USA (lenže aj tam sa tie zákony medzičasom zmenili). Vysvetlenie aktív a pasív je nadčasové a bude platné minimálne ďalších sto rokov.

 

Kniha, ktorá zmení vaše finančné myslenie

Generácia, ktorá vyrastala pred prevratom, bola učená na úplne iné ekonomické pravidlá. Už mladý robotník vedel, koľko bude podľa tabuliek zarábať o dvadsať rokov neskôr, vedel, že prácu mať bude, vedel, že štát sa mu postará o dôchodok a zdravotnú starostlivosť. Svet sa medzičasom zmenil, ale myslenie väčšiny ľudí nie.

Starší fungujú podľa už neplatných pravidiel a presne také pravidlá učia aj svoje deti, učitelia svojich žiakov. „Uč sa, budeš mať dobré známky, pôjdeš na vysokú školu a budeš sa mať dobre,“ - už vieme, že toto dnes neplatí, napriek tomu rodičia podobné heslá svoje deti učia.


 

Vedieť narábať s peniazmi je dôležitejšie ako všetok ten dejepis, Pytagorove vzorce, dokonca aj ako vybrané slová po b. Áno, vedieť normálne písať je dôležité, ale vedieť pracovať s peniazmi je podľa mňa predsa len o niečo dôležitejšie. Čoby ste radšej vybrali pre svoje dieťa? Aby vaše dieťa perfektne vedelo pravopis, ale celý život žilo v dlhoch, alebo písať „bík“, ale žiť v dostatku peňazí? 

Ak sa deti majú niečo naučiť, tak ako narábať s peniazmi. Predsa len z peňazí žijeme, staviame za ne domy, platíme nimi za elektrinu a zdravotnú starostlivosť, kupujeme si za ne jedlo.

Ľuboš Bebčák, 10.4.2015

Diskusná téma: Bohatý otec, Chudobný otec

  • Dátum: 08.11.2015 Vložil: Lubeno ....

    Titulok: zaumavé....

    celkom zaujmava tema...stalo by to za prečitanie, ale čo ja,,, &mysliš že starý strom sa da presadiť?

    Odpovedať

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode