Krátkodobá finančná rezerva

Ideálna krátkodobá rezerva by mala byť vo výške troch až šiestich čistých príjmov, pri 700 € plate to robí 2100 - 4200 €, čo je už slušná sumička. Krátkodobú rezervu si môžete tvoriť postupne, každý mesiac si na rezervu môžete vyhradiť napríklad 50 €. Ak dostanete k výplate prémie, odložte si aj 150 € - aspoň budete skôr pripravený na komplikácie.

 

Na čo slúži finančná rezerva

Na čo slúži? Na nepredvídateľné udalosti: pokazí sa auto, servis niečo stojí. Doslúži chladnička, akútne treba novú. Ak človek krátkodobú rezervu vytvorenú nemá, bude nútený siahnuť po pôžičke. Pri úvere 1000 € je normálne, že banke bude musieť vrátiť 1200 €. Tento úver budete splácať, v rodinnom rozpočte sa budete musieť uskromniť, aby ste zaplatili opravu/chladničku, ale aj banku.

Ak si vytvoríte krátkodobú rezervu, budete sa musieť najskôr uskromniť a už len čakať, či sa niečo „zomelie“ (skôr či neskôr sa niečo zomelie). Lenže tento krát tu je jeden podstatný rozdiel: nekŕmite zo svojho rozpočtu banku. Je to podľa Vás výhoda?

 

Krátkodobá finančná rezerva
 

A čo strata príjmu?

Finančnú nezávislosť človeka najviac ohrozí strata pravidelného príjmu (strata práce, úraz, dlhodobá PN...) a práve tu nastupuje najdôležitejšia funkcia krátkodobej rezervy. Rezerva Vám pomôže preklenúť pár mesiacov v prípade, že stratíte príjem a hľadáte si novú prácu. Hľadanie novej práce trvá v priemere tri mesiace, lenže platiť nájom, energie, stravu a podobne - nehovoriac o platení existujúcich úverov - je potrebné platiť stále. Ľudia bez rezervy sa po strate práce ocitajú v poriadnom probléme. Ak nemajú čím vykryť výdavky utiekajú sa k pôžičkám v nádeji, že im pomôže preklenúť takúto situáciu. Lenže človeku s výdavkami a bez príjmu banka nepožičia.

Ostávajú už len dve možnosti. Buď sa budete spoliehať na rodinu, alebo na nebankové subjekty. Nebankovky príliš nezaujíma, či máte príjem, pôžičku Vám dajú. Vedia, že im budete musieť vrátiť úžernícke percento z požičanej čiastky a ak sa náhodou sa tak nestane, o pár mesiacov máte na krku exekúciu a nebankovka dostane svoje (a ešte niečo viac).

Myslíte si, že Vám sa to nemôže stať? Dobre, poviem Vám niečo, čo asi už viete. Život nie je len o slnečných lúčoch a farebných dúhach. Občas Vás život nečakane zrazí na kolená a bude Vás tam držať, kým mu to dovolíte. Nikto nerozdáva tak tvrdé údery ako život. A tak nečakané. Musíte byť na ne pripravený, len tak sa dajú zvládnuť.

 


 

Kde uložiť svoju rezervu?

Aby Vás rezerva nelákala, je treba si držať na inom účte, ako je váš primárny. A keď už iný účet, tak rozhodne sporiaci účet. Peniaze, ktoré si odložíte pre prípad problémov, sa takto budú zhodnocovať. Každý rok peniaze strácajú hodnotu vďaka inflácii (aj keď pre tento rok je výnimočne nízka), rezerva si musí držať svoju hodnotu a ideálne je, keď aj niečo málo zarába.

Ale pozor, na Slovensku je veľa sporiacich účtov, ktoré sú na smiech a skôr prerábajú, ako zarábajú. Treba vybrať taký sporiaci účet, ktorý je bez poplatkov a peniaze sa z neho dajú kedykoľvek vybrať bez toho, aby Vás banka trestala stratou úrokov.


 

Ak chcete detailnejšie informácie k problematike, môžete ma kontaktovať. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Ľuboš Bebčák, 31. 7. 2014

 

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode