Kto má zodpovednosť za vaše financie?

 

Finančné vzdelávanie by mal byť povinný vyučovací predmet od základnej školy. Aby človek vedel, že si má sledovať svoje príjmy a výdavky, že si má rozplánovať financie, že má mať financie rozdelené na nepredvídateľné udalosti, na zabezpečenie, na dôchodok a tak ďalej.

Pretože je tu jedna skutočnosť, na ktorú ľudia zabúdajú : každý má zodpovednosť za svoje financie.

Premýšľame nad svojimi financiami?

Koľko času človek denne venuje zarábaniu peňazí? Zamestnanci minimálne tých osem, podnikatelia podstatne viac. Ak sa zameriam len na zamestnanca, za mesiac to je okolo 170 hodín. Väčšina ľudí tie peniaze zarába poctivo, naozaj sa tých 170 hodín nadrie. Ale koľko hodín mesačne ľudia premýšľajú, ako s tými peniazmi čo najlepšie naložiť?

A tu je kameň úrazu.

Príjem nezávisí od toho, aká je minimálna mzda v štáte, ani od toho, akú prácu na úrade práce ponúkajú. Ľudia si radi hovoria, že keby mohli, išli by pracovať na západ a rovno tam aj ostali. Ale to nie je o tom, ako sa majú v Amerike a aké zlé to je tu na Slovensku. To koľko človek zarába, nie je zodpovednosť štátu.

Ako?

Ľudia chcú zarábať viac, ale nevedia ako. V škole sa to neučí, rodičia to sami nevedia, (v minulom režime, ktorí ich vychovával, to do veľkej mieri záviselo od štátu - ale tie časy sú už dvadsaťpäť rokov preč).

Málo ľudí hľadá nástroje, ako začať zarábať viac. A ak aj hľadajú a nájdu, tak vyskúšajú, zistia že to neprinieslo žiaden okamžitý efekt a vzdajú to. Možno vyskúšajú niečo iné, zas im to neprinesie okamžitý výsledok, tak to vzdajú.

Takto si vyskúšajú niekoľko spôsobov ako zarobiť, žiaden sa im neosvedčí a už len mávnu rukou a rezignujú. A to je celá chyba. Úspešní ľudia sú takí, ktorí sa nevzdávajú.

Prevziať zodpovednosť

Za stav svojej peňaženky môže každý sám. Nie, nemôže za to kríza, nemôže za to vláda, ani prílišné dažde v Indonézii a následný nečakaný pohyb na Singapúrskej burze. Prvým krokom je vždy prijať zodpovednosť za vzniknutú situáciu. Pretože keď sme sa sami do takej situácie dostali, sami sa môžeme aj dostať von.

Treba sa vzdelávať v základných veciach, ktoré som, už spomenul na začiatku: človek si má sledovať svoje príjmy a výdavky, že si má rozplánovať financie, že má mať financie rozdelené na nepredvídateľné udalosti, na zabezpečenie, na dôchodok a tak ďalej.

Nemusíte byť špecialisti na financie, navštevovať školenia a podobne, to určite nie. Ale finančné základy, tie musíte mať, ak nechcete vyjsť na psí tridsiatok.

Ľuboš Bebčák, 17. 8. 2014

 

Ak máte akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode