Najlepší sporiaci účet

 

„Chcem si našetriť nejaké peniaze. V ktorej banke mi poradíš otvoriť si sporiaci účet?“

„A na čo chceš šetriť?“

„Chcel by som si našetriť na auto, do dvoch - troch rokov.“

„Zabudni na sporiaci účet.“

Pred pár týždňami sa v mojej obľúbenej kaviarni odoral zhruba takýto rozhovor. Známy ma prišiel popýtať o radu, ale odchádzal... mierne zmätený. Jeho okolie mu radilo sporiaci účet, ja som mu to vyhovoril a ponúkol niečo, o čom ešte nepočul.

Sporiacim účtom odzvonilo

Nie je to dávno, čo som písal článok o stále nevýhodnejšom stavebnom sporení. Podobný článok by som mohol napísať aj o vkladných knižkách, termínovaných vkladoch a sporiacich účtoch. Jednoducho spôsobov, ako môže bežný človek svoje úspory zhodnocovať, je čoraz menej.

Už sú preč časy, keď bolo možné otvoriť si sporiaci účet s úrokom okolo 4% bez poplatkov a rôznych obmedzujúcich podmienok. Najvýhodnejšie sporiace účty už zmizli.

 

Dnešné výnosy

Dnes väčšina sporiacich účtov ponúka úrok medzi 0,1 a 0,5 ročne. Aktuálne najlepšie sporiace účty, ktorý vykúkajú nad zvyškom 90% ponúk, má mBank (3%), ZUNO (1,2%) a Prima Banka (5%).

Konkrétne posledná spomínaná inštitúcia ponúka nevídane vysoký úrok až 5%. Na prvý pohľad sa zdá, že ide o perfektný produkt, ale je v tom háčik: úroky sú pripisované až po ukončení doby sporenia. Ak je doba sporenia nastavená na 24 mesiacov, znamená to, že na konci sporenia budú na účet jeden krát pripísané úroky vo výške 5%. Problém je v tom, že dovtedy  sporiteľ viac minie na poplatkoch (viac o tomto sporiacom účte v článku na SME).

V sporení plus od ZUNO banky je úrok 1,2%, avšak je pripisovaný každý mesiac. Dvadsaťštyri krát pripísaný úrok 1,2% môže byť vďaka kumulatívnemu úročeniu viac, ako jednorazovo pripísaných 5%.

 

Ďalšie obmedzenia sporiacich účtov

Pri väčšine sporiacich účtov je treba splniť rôzne podmienky. Uvediem pár príkladov: pravidelný vklad, vklady v istom rozmedzí, pevne daná doba sporenia, používanie platobnej karty, vedený bežný účet (za ten je mesačný poplatok, ktorý väčšinou svojou výškou prevyšuje zarobené peniaze). Môj názor je, že sporiaci účet je dobrý tak na poplatky.

Ak stále chcete sporiaci účet, tak si aspoň dobre prečítajte všetky podmienky.

Náhrada sporiaceho účtu

Sporiace účty sú čoraz menej výhodné a v budúcnosti bude ich výhodnosť ešte klesať. Najlepšou náhradou na trhu sú konzervatívne podielové fondy. Pri konzervatívnych podielových fondoch je riziko poklesu minimálne, ale výnosy sú vyššie ako na sporiacich účtoch.

Existujú také, kde je nulový vstupný aj výstupný poplatok, on-line prístup cez web, kde si môžete nastaviť prevody na váš účet. Peniaze sú teda k dispozícii kedykoľvek. A hlavne - žiadne ďalšie obmedzenia.

Viac o investovaní do podielových fondov v sekcii investovanie.

Ľuboš Bebčák, 2. 11. 2014

Ak máte akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode