Nedajte sa nachytať!

Informácie sú kľúčom

 

Systému vyhovuje, ak väčšina ľudí o peňažnom manažmente takmer nič nevie a dávajú prednosť úverom pred šetrením. Ako povedal Robert Kiyosaki: „V škole nás neviedli k finančnej gramotnosti. Dá to veľmi veľa práce a zaberie veľmi veľa času, kým sa vám podarí zmeniť svoje myslenie a stanete sa finančne gramotnými.“

Popri tom, že si budete strážiť svoje financie, zapisovať si výdavky a príjmy, mali by ste aj rozširovať svoje poznatky o tom, ako fungujú financie. Možností je hneď niekoľko.

 

Samoštúdium

Ako? Prečítajte si aspoň jednu knihu o osobných financiách. Veľmi úspešné sú knihy Roberta Kiyosakiho, ktorý pochádzal z rodiny vysokoškolského profesora s niekoľkými titulmi, ale po finančnej stránky úplne nevzdelaného. Tak aj žil - v dlhoch. Zároveň sa učil od otca svojho najlepšieho kamaráta, ktorí síce nedokončil ani školu, ale z nuly (bez toho aby mal bohatých rodičov) rozbehol vlastné podnikanie a časom sa z neho stal milionár (najbohatší človek na Havaji).

Ďalšou možnosťou je internet. Na internete síce toho o finančnej gramotnosti mnoho nie je, ale nejaké materiály sa dajú nájsť. Výhodou je, že Slovenské stránky hovoria o situácii na Slovensku. Mnoho vecí zo zahraničných kníh sa nedajú  na Slovensku použiť, pretože sú tu iné zákony a možnosti.

Na internete treba samozrejme aj „preosievať“, existujú aj menej dôveryhodné, alebo zastarané zdroje (preto aj ja pod každý článok uvádzam aj dátum napísania - zákony sa dosť často menia).

 

Učte sa od odborníkov

Druhý spôsob, ako sa stať finančne gramotným, je vyhľadávanie odborníkov. Tí vám vyriešia, vysvetlia a naučia vás, ako s peniazmi narábať. Pozor ale, na Slovensku je veľa ľudí, ktorí síce s financiami pracujú, ale odborníkmi ich nemožno nazvať. Radoví zamestnanci spoločností sú len predajcovia - sú na to, aby sa na klienta usmievali a vedeli mu predať úver, hypotéku, alebo poistenie. O nejakom vzdelávaní nemôže byť ani reči - veď určite to poznáte z banky, poisťovne, stavebnej sporiteľne a podobne.

Odborník pracuje s celým trhom, je nezávislý a okrem toho, že vám niečo uzavrie, vám aj venuje svoj čas. Pozrie vaše staré zmluvy a vysvetlí vám, čo (a prečo) je dobré, prípadne zlé. Vysvetlí vám na čo si dávať pozor, ozrejmí aspoň základy finančného trhu a ak ho požiadate, pokojne aj viac. A má to ešte jedno veľké plus - je to zdarma.

Pozor ale na pseudoporadcov. Takých, ktorí vám uzatvoria šetrenie s výnosom 2% p.a., ponúkajú predražené produkty a po tom, ako im zaplatíte, ich už nikdy neuvidíte. Takí nemajú ani snahu vás niečo naučiť, pretože na tom nezarobia. Tí hľadia v prvom rade na výšku svojej provízie, nie na to, čo získate vy. Takto sa však dá pracovať len krátkodobo, pretože skôr či neskôr sa ich štýl práce prevalí a urobí im vo svojom okolí zlú reklamu.

Nájdite si kurz finančnej gramotnosti

Na čo v školách nemysleli, to môžete dobehnúť v kurzoch. Síce to stojí slušné peniaze, ale ak ide o dobrý kurz, investícia sa vám v nejakom časovom horizonte vráti. Predovšetkým ľudia, ktorí sa z kníh nevedia nič naučiť, si kurzy pochvaľujú.

Nakoniec pamätajte aj na svoje deti. Všetko, čo sa o peniazoch naučíte vy, im chtiac-nechtiac aj odovzdáte a podľa toho bude vyzerať aj ich život. Pravidelne rôzne agentúry robia prieskumy finančnej gramotnosti v európskych krajinách a Slovensko je v tomto porovnávaní pravidelne na chvoste. Posledný prieskum agentúry Focus, ktorý sa konal minulý rok odhalil, že aspoň 10 % z príjmu si nedokáže odložiť vyše dvoch tretín Slovákov. Viac ako tretina neušetrí vôbec nič a často je v mínuse. Žiaľ, tento prístup učia svoje deti. Čo naučíte svoje deti vy?

Ľuboš Bebčák, 9. 4. 2015
 

Rozšírte si svoje finančné obzory. Stačí vyplniť on-line formulár a e-book "Kľúč k vašim peniazom" vám príde na mail. Je pre všetkých návštevníkov zdarma.

Diskusná téma: Nedajte sa nachytať. Mýtom o peniazoch netreba veriť

  • Dátum: 09.04.2015 Vložil: Michal

    Titulok: Bohatý otec, chudobný otec

    Táto výborná kniha je načítaná aj na youtube. Je to skrátená verzia, ale ten základ tam je. Komu sa nechce čítať: https://www.youtube.com/watch?v=8zyvT7OL2FI

    Odpovedať

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode