Prečo si nechať poradiť?

 

Kedysi boli na Slovensku dve banky (VÚB s účtami pre podnikateľov, Slovenská sporiteľňa zastrešovala zvyšok trhu), jedna stavebná sporiteľňa (PSS), jedna poisťovňa (Slovenská poisťovňa). Spoločnosti mali monopol, nebola potreba zisťovať nejaké informácie o finančnom trhu.

Potom sa začal finančný trh sa začal zapĺňať. K dnešnému dňu na Slovensku pôsobí 27 bánk, 24 poisťovní, 3 stavebné sporiteľne, 36 lízingových spoločností, 6 dôchodcovských správcovských spoločností, 5 doplnkových dôchodkových spoločností, 18 správcovských spoločností (zdroj: Národná banka Slovenska). Ak chce klient využívať najvýhodnejšie produkty, musí sa vedieť na finančnom trhu veľmi dobre zorientovať.

Alebo využiť služby sprostredkovateľa.

V súčasnosti je na finančnom trhu množstvo ponúk na úvery, hypotéky, poistenia, ktoré sú podporované reklamou - samozrejme v záujme finančných inštitúcií. Finančné inštitúcie (banky, poisťovne, správcovské spoločnosti, leasingové spoločnosti...) sú podnikateľské subjekty, takže podnikajú za účelom zisku. Samotná inštitúcia vie zarobiť len toľko, koľko vyberie od klienta. Teoreticky by všetky služby mohli byť zdarma, ale finančné inštitúcie by potom nevyžili.

Morálna otázka znie: aká je vhodná miera tých poplatkov pre klienta, aby ich bol schopný uniesť a zároveň služba, ktorú dostane, bola preňho dostatočne kvalitná? Neexistuje kontrolný orgán, ktorý by toto posúdil a mnoho inštitúcií to využíva.

Tu nastupujú do vzťahu finančná inštitúcia vs. klient sprostredkovatelia. Tí sprostredkujú klientom tie produkty, ktoré za najnižšiu cenu ponúkajú najväčšiu kvalitu. Tvoria teda akýsi regulačný systém, ktorý núti inštitúcie ponúkať výhodné produkty, inak sprostredkovateľ s klientom pôjde ku konkurencii (ktorej je viac než dosť).

 

Ale aká je realita?

Napriek tejto teórii, realita je často krát iná. Slováci si finančné produkty radi ošetrujú sami. A tak je bežným javom, že človek si vezme úver s úrokovou sadzbou 15%, keď mohol mať úver s úrokovou sadzbou 5%. Má druhý pilier v tej spoločnosti, ktorá má zo šiestich na trhu dlhodobo najnižšie výnosy. Platí za PZP auta 130 € ročne, keď v inej spoločnosti by zaplatil 90 €.

Ľudia chcú ušetriť, niekedy musia. Stáva sa, že rodina s finančnými problémami na nákupe vyberá lacnejšie potraviny, len aby ušetrila na nákupe pár eur. Lenže šetria absolútne neefektívne. Poznám klientov, ktorí platili za hypotéku 400 €, keď mohli platiť 260 € (jeden z najextrémnejších prípadov z praxe).

 

Rýchla pôžička? Nie!

Osobitým príkladom sú nebankové subjekty, ktoré ponúkajú pôžičky s vysokými úrokmi. Pokojne aj 140%. A nájdu sa ľudia, ktorí sú schopní taký úver vziať (niekedy aj dva a viac). Tieto spoločnosti idú s dobou, pretože už sa dá vziať pôžička cez SMS správu a v Čechách dokonca už fungujú pôžičky cez aplikáciu do mobilu. To všetko znie skvele a stále existuje veľká časť ľudí, ktorí za tým netušia žiaden háčik. Ale... nechcite vidieť tie obchodné podmienky pod tým.

Našťastie mnoho z toho môže finančný sprostredkovateľ napraviť, v ideálnom prípade pomôže tomu predísť.

Úloha sprostredkovateľa

Sprostredkovateľ nezastupuje žiadnu konkrétnu spoločnosť na finančnom trhu, zastupuje klienta. Má svoje opodstatnenie na trhu - nie náhodou má takmer každý v západnej Európe svojho sprostredkovateľa a tento trend sa pomaly presadzuje aj na Slovensku.

Dobrý finančný sprostredkovateľ nevyhľadá a nesprostredkuje len najlepší produkt, ale urobí celkovú finančnú analýzu potrieb klienta, podstúpi audit existujúcich zmlúv a odpovie na všetky otázky. A, samozrejme, sa o svojho klienta stará, pretože trh sa každou hodinou mení.

Ak to zhrniem, prácou finančného sprostredkovateľa je pomôcť klientovi ušetriť tam, kde sa ušetriť dá a zarobiť tam, kde sa zarobiť dá.

 

Chcete sa na niečo k práci finančného sprostredkovania opýtať? Vyplňte tento kontaktný formulár a ja Vás budem čo najskôr kontaktovať.

Ľuboš Bebčák, 15. 8. 2014

 

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode