Hypotekárny úver

 

Hypotekárny úver (hypotéka) je typ úveru, zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti. V prípade, že klient hypotekárny úver nespláca, banka má právo vziať nehnuteľnosť do svojho vlastníctva a predať ju.

Hypotekárny úver má lehotu splatnosti najmenej štyri a najviac tridsať rokov. Hypotekárny úver je možné brať na kúpu, rekonštrukciu, alebo stavbu nehnuteľnosti. Nie je nutné, aby bola založená nehnuteľnosť totožná s nehnuteľnosťou, ktorá sa kupuje, rekonštruuje, alebo stavia.

Hypotekárny úver je v súčasnosti* úverom s najnižšou ročnou úrokov sadzbou (medzi 2-4% p.a.), avšak stále je pri tomto type úveru najvyššie reálne preplatenie kvôli možnosti natiahnuť splácanie hypotéky na naozaj dlhú dobu.

Hypotekárne úvery môžu byť kombinované so spotrebným úverom, americkou hypotékou, alebo stavebným sporením. V prípade kombinácie so spotrebným úverom či americkou hypotékou zákon dovoľuje bankám poskytnúť hypotéku maximálne do výšky 70% z hodnoty nehnuteľnosti (tzv. LTV), banky zvyšujú túto hodnotu tak, že úver rozdelia na dve časti - hypotekárny (do 70% LTV) a zvyšok spotrebný úver.

Nehnuteľnosť, založená v prospech banky poskytujúcej hypotekárny úver, musí byť poistená a vinkulovaná v prospech banky.

 

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode