Čo robiť, ak by sa Grécka dráma opakovala aj u nás?

 

Médiá sveta zamerali svoje kamery a mikrofóny na Grécko, kde sa odohráva veľká dráma. Buď Grécko pristúpi na drastické podmienky medzinárodného menového fondu, alebo Eurozónu opustí, aby mohlo zbankrotovať.

Ako sa to dotýka obyčajných Grékov? V prvom rade sú zmätený a neistý ohľadom budúcnosti. Nevedia, ako to bude a ani čo by pre nich bolo lepšie (bankrot, alebo prijať podmienky MMF). Fungovanie bánk v Grécku je pozastavené - všetky banky sú zatvorené, bankomaty zatiaľ peniaze vydávajú, ale len v obmedzenom počte. Jednoducho chaos.

Čo ak niečo podobné zažijeme u nás?

Viete si predstaviť, že by sa niečo také stalo na Slovensku? Predsa len, Grécko nie je až tak ďaleko...

Ako základ odporúčam nedržať na účtoch bánk a stavebných sporiteľní svoje úspory a veľké objemy peňazí. Ak by sa Grécky scenár zopakoval u nás, ako prvé by zatvorili práve bankové inštitúcie a prístup k týmto úsporám by ľudia mali znemožnený.

Netreba však držať doma hotovosť zo strachu pred tým, že by ste ostali bez centu. Vyberanie hotovosti z bankomatov by bolo limitované (napr. 120 €/deň) a to je dostatočná suma na vykrytie bežného fungovania pre väčšinu ľudí. Avšak tento limit znemožňuje to vybrať svoje úspory.

Predstavte si, že na účte máte 10 000 € a Slovensko je v rovnakej situácii ako Grécko. Ak by tieto úspory ostali takto uväznené v banke a Slovensko by prešlo k svojej starej mene a vyhlásila by bankrot, úspory by boli prevedené do starej meny (300 000 Sk). Lenže stará mena by kvôli bankrotu stratila na svojej sile a podľahla inflácii (možno hyperinflácii). Na svojom bankovom účte by ste stále mali 300 000 Sk, ale pri pokuse za peniaze niečo kúpiť by ste zistili, že ich hodnota každým dňom klesá. A pri pokuse tieto úspory previesť na euro by ste dostali už len časť z 10 000 €  - možno 500 €, možno 1 000 € - to záleží od okolností znehodnotenia.

U našich bohatých susedov, v Rakúsku, tiež zažili niečo podobné. V jednu nedeľu ráno boli doručené správy do všetkých obcí krajiny. Správu kňazi hromadne oznamovali počas ranných bohoslužieb a vyvesili na verejných priestranstvách. Vtedy sa dalo ľuďom vedieť, že hodnote peňazí klesla zo dňa na deň na o pätinu. Kto mal úspory (a je jedno či v hotovosti doma, alebo v banke), dostal sa prakticky na mizinu, koho majetok tvorili najmä nehnuteľnosti a dobytok, ten nepocítil prakticky nič.

Ako neprísť na mizinu počas bankrotu?

Mohli ste si všimnúť, že som hovoril o bankách a stavebných sporiteľniach, kým na finančnom trhu je oveľa viac rôznych spoločností. Bankrot neobmedzuje poisťovne a správcovské spoločnosti, ktoré peniaze investujú na finančné trhy. Ak by ste mali 10 000 € investovaných do nejakého podielového fondu, bankrot Slovenska a ani inflácia by neboli problémom. Váš vklad je totižto po celú dobu investovaný (do akcií firiem, štátnych dlhopisov, komodít, nehnuteľností a podobne). Pri bankrote by ste nepocítili prakticky nič.

Za predpokladu, že investujete do štátnych dlhopisov a medzi nakúpenými podielovými jednotkami sa nachádzajú aj dlhopisy toho štátu, ktorý sa ocitol v problémoch, tiež nemusíte mať obavy, ak je portfólio diverzifikované. Teda ak v danom fonde tvoria dlhopisy postihnutého štátu len 1-5%, takmer sa to neprejaví na vašich investíciách.

Úplne iná situácia by nastala, keby ste investovali len do dlhopisov bankrotovaného štátu. Ľudia a spoločnosti, ktoré v minulosti nakúpili štátne dlhopisy Grécka, majú dnes problém (Poštová banka).

 

Čaká nás Grécky osud?

Zopakuje sa Grécky scenár o nejaký čas na Slovensku? To záleží od „hospodárenia“ našich vlád. Avšak v prípade, že sa to stane, vždy máte páky na to, aby ste uchránili svoje úspory pred znehodnotením. A, medzitým, môžete na svetových trhoch pekne zarobiť. Ak máte k investovaniu otázky, môžete ma kontaktovať.

Ľuboš Bebčák, 1.7.2015

 

Diskusná téma: Čo robiť, ak by sa Grécka dráma opakovala aj u nás?

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode