ECB znížila hlavnú referenčnú sadzbu na nulu

 

Európska centrálna banka znížila hlavnú referenčnu sadzbu na 0%. Nepredstaviteľné sa stáva realitou a  rekordné minimum 0,05% klesá na absolútnu nulu.

Ide o nový balík opatrení, z dielne ECB. Okrem poklesu referenčnej sadzby sa zvyšuje aj plánovaný nákup dlhopisov. Namiesto pôvodných  60 miliárd € na 80 miliárd €. Pre európske akciové trhy táto správa hrá do karát a už v priebehu krátkej doby začali posilňovať.
 


Ukladať kapitál do ECB je drahšie

Zmien je viac. Depozitnú sadzbu ECB posunula ešte nižšie (z pôvodnej hladiny – 0,4 % na – 0,3 %), pre komerčné banky prináša vyššie poplatky, ak budú v ECB uskladňovať kapitál. Bankám sa teda viac oplatí peniaze investovať,  alebo požičiavať cez úvery.

Program kvantitatívneho uvoľňovania beží presne rok (článok). ECB za rok minula cca 2000 € na osobu v eurozóne. Na tempe hospodárskeho rastu sa to však príliš neodzrkadlilo a inflácia tiež nedosiahla očakávanú hodnotu. Rok 2016 má byť pre eurozónu lepší.

Ľuboš Bebčák, 10.3.2016

 

 

PS1: Páčil sa vám tento článok? Chcete viac podobných informácií zo sveta peňazí? Stiahnite si zdarma e-book Kľúč k peniazom a získajte prístup k cenným informáciám.

 

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode