Európska centrálna banka štartuje infláciu

 

Európska centrálna banka (skratka ECB) 9.3. 2015 odštartovala avizované kvantitatívne uvoľňovanie (QE). V priebehu dňa nakúpila nemecké, talianske a údajne aj ďalšie štátne dlhopisy. Je to pokus naštartovať ekonomiku v eurozóne. ECB plánuje každý mesiac investovať až 60 miliárd € do štátnych (ale aj firemných) dlhopisov EÚ.

ECB už 24 hodín vyvíja aktivity na trhu. Výnos nemeckých desaťročných dlhopisov následkom aktivít ECB prudko poklesol. Blíži sa k historickému minimu a podobne sú na tom aj 10-ročné talianske dlhopisy, belgické a francúzske. Pre porovnanie pozrite môj článok z minulého mesiaca. Poklesla aj cena severomorskej ropy a je možné, že QE spôsobí ďalšie poklesy (napríklad pokles eura).

Čo to znamená pre bežných ľudí?

Tlačenie peňazí má spustiť infláciu, ktorá by naštartovala ekonomiku v eurozóne. Ak sa to ECB podarí, inflácia prinesie o niečo lacnejšie úvery, ale zdražovanie tovaru (predovšetkým tovaru zo zahraničia). Obe veci s do istej miery nepríjemné. Zdražovanie tovaru nepoteší bežných spotrebiteľov, ale lacnejšie úvery môžu spustiť ešte väčší problém. Budem teraz trochu špekulovať: väčšia chuť požičiavať si môže spôsobiť nafukovanie cien nehnuteľností a následnú nestabilitu. Toto odštartovalo americkú hypotekárnu krízu v roku 2007, ktorá spustila svetovú finančnú krízu v roku 2008.

Ak stratégia ECB vyjde, na bankových vkladoch sa bude zarábať ešte menej. O investovanie cez podielové fondy bude medzi bežnými občanmi čoraz väčší záujem. Na Slovensku nie sú podielové fondy stále moc známe, ale keďže ich výnosy sú už teraz niekoľkonásobne vyššie, ako výnosy v bankách a stavebných sporiteľniach.

 

A čo štát?

Slovensko si môže ešte výhodnejšie požičiavať. Výnosy Slovenských dlhopisov sú dlhodobo negatívne, investori sú v mínuse. Ak ECB nakúpi aj Slovenské dlhopisy, ich výnosy môžu ešte viac klesnúť. To je zlá správa pre investorov do Slovenských dlhopisov, ale výborná správa pre štát. “Cena financovania štátneho dlhu sa zníži, keďže štát si bude môcť požičiavať za lacnejšie,” potvrdzuje Katarína Muchová, analytička SLSP. Toto pravdepodobne podporí nezodpovedné správanie vlády.

Ak sa QE podarí, čaká nás prepad eura, lacnejšie úvery a drahší tovar. Ale, snáď aj naštartovanie ekonomiky. Investori budú opúšťať dlhopisy a tlačiť sa do rizikovejších oblastí trhu, kde sa dajú očakávať lepšie výnosy.

Ľuboš Bebčák, 10.3.2015

 

Ak máte nejaké otázky, kontaktujte ma prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Diskusná téma: Európska centrálna banka štartuje infláciu

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode