Fond ochrany vkladov

 

Všetci máme osobný účet a na ňom nejaké eurá. Niektorí majú v bankách ešte aj termínované vklady, vkladné knižky, podúčty, sporiace účty a podobné produkty, prípadne si šetria v stavebnom sporení. Niekedy sa v týchto vkladoch nachádza naozaj veľké množstvo peňazí... niekedy celoživotné úspory. Ale čo ak inštitúcia zbankrotuje?

Riešenie pre prípad krachu - fond ochrany vkladov

Fond ochrany vkladov je zo zákona poverený chrániť vklady fyzických osôb v slovenských bankách. Na papieri to vyzerá jednoducho: vo fonde sú finančné prostriedky. Ak nejaká z bánk skrachuje, ľudia o svoje vklady neprídu, pretože im ich vyplatí fond ochrany vkladov. Najviac do výšky 100 000 €.

Účastníkmi tejto ochrany sú tieto banky:

 • Slovenská sporiteľňa, a.s.
 • Všeobecná úverová banka, a.s.
 • Tatra banka, a.s.
 • Československá obchodná banka, a.s.
 • Prima banka Slovensko, a.s.
 •  OTP Banka Slovensko, a.s.
 • Poštová banka, a.s.
 • Privatbanka, a.s.
 • Slovenská záručná a rozvojová banka, a.s.
 •  Sberbank Slovensko, a. s.

A tieto stavebné sporiteľne:

 • Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
 • ČSOB stavebná sporiteľňa, a.s.
 • Wüstenrot stavebná sporiteľňa, a.s.
 

Kto chráni pobočky zahraničnmých bánk?

Možno ste si všimli, že niektoré banky tu chýbajú.  Vklady v pobočkách zahraničných bánk na Slovensku sú chránené podľa pravidiel domovského systému ochrany vkladov (Fio banka podľa systému ochrany vkladov v Čechách, mBank podľa Poľského systému a podobne). 

Priznám sa, neviem je na tom ochrana vkladov v iných európskych krajinách, ale na Slovensku to je dosť zlé. Hneď vysvetlím prečo.

 

Papier vs. realita

Ako je u nás už dobrým zvykom,  na papieri všetko vyzerá v najlepšom poriadku,  ale realita je iná. Chránené vklady vo všetkých bankách (podľa výročnej správy fov z roka 2013 - správa z konca roka 2014 ešte nie je k dispozícii) sú v objeme 26,86 miliárd eur. To je objem peňazí, ktorý má fond chrániť. 

Nie je príliš pravdepodobné, že zbankrotujú všetky banky v krajine (aj keď...), dajme tomu že zbankrotuje jedna jediná, aj tak by fond nemal z čoho vklady, ktoré (podľa zákona č. 118/1996 Z.z.) chráni vyplácať. Vo fonde sa nachádza len 151 milióna eur.

Ak ste ešte nepostrehli ten priepastný rozdiel, napíšem to číslom.

Oficiálne chránené vklady v bankách: 26 860 000 000 €

Objem peňazí vo fonde na ochranu vkladov: 151 000 000 €

Vidíte, že tam pár núl chýba? Vlastné finančné zdroje Fondu k 31.12.2013 v pomere k objemu chránených vkladov predstavujú len 0,57 %. Ak teda vyhlási bankrot len jedna jediná banka, dajme tomu že aj tá najmenšia, fond na ochranu vkladov nedokáže vyplatiť jej klientov.

Prečo je vo fonde na ochranu vkladov tak málo peňazí?

Dôvodov je mnoho. Určite si spomínate na skrachovanú Devín Banku - to je jeden z dôvodov. Fond kedysi musel vyplácať vklady tejto skrachovanej banky, na čo tiež nemal ani zďaleka toľko peňazí. Musel si na vyplácanie požičať a pôžičku roky splácať - prakticky len nedávno sa fond dostal do plusu.

Teoreticky by sa tento postup mohol opakovať aj dnes, ale kto vie? Sami môžete vidieť, ako dlho sa fond spamätáva z krachu jedinej banky a aký je rozdiel medzi pekne napísaným zákonom a praktickou ochranou peňazí v slovenských bankách. Ľudia žijú v ilúzii, že banky a stavebné sporiteľne niečo garantujú, ale pritom môžu zo dňa na deň prísť o 100% z investovaných peňazí. 

Švajčiarske banky majú povesť stabilných a solídnych inštitúcií, a práve v posledných dňoch sa prevalil nečakaný škandál okolo švajčiarskej HSBC Private Bank. Kto vidí do zákulisia ktorejkoľvek zo Slovenských bánk?

 Ľuboš Bebčák, 20.2.2015

 

Ak máte akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Diskusná téma: Fond ochrany vkladov

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode