Investovanie je v princípe jednoduchá záležitosť

Investovanie je v princípe jednoduchá záležitosť, ktorá vám ale môže podstatne zlepšiť život. A vôbec nemusíte mať obrovské na účte tisícky eur.

Čo je investovanie?

Po lopate povedané, je to vloženie peňazí  do niečoho (nehnuteľnosti, akcie, dlhopisy, umelecké predmety...). Investovanie je vždy zamerané na budúci zisk, preto je najzásadnejším parametrom investovania výnos.

 

Výnos je finančný rozdiel medzi počiatočnou hodnotou a hodnotou po nejakom čase. Udáva sa v percentách. Väčšinou sa udáva ročný výnos (p.a.), niekedy mesačný, alebo výnos od vstupu do investície. Príklad: investujete do domu, kúpite ho za primeranú cenu 100 000 € a po piatich rokoch predáte za 120 000 €, vaša investícia vám zarobila za 5 rokov 20 000 €, čo je 20% za celé obdobie, čo  ročne robí 4% (a to nie je príliš veľa, vzhľadom na priemernú medziročnú infláciu).

Druhý najdôležitejší pojem je riziko. Riziko, že hodnota investície nebude rásť, ale klesať. Spravidla to býva tak, že menové páry a akcie veľkých firiem vedia v rásť najrýchlejšie, ale sú náchylné aj na nečakané poklesy (jeden veľký sa udial počas nie celkom dávnej finančnej krízy). Neexistuje dokonalá investícia, kde bol poskytovaný vysoký výnos bez rizika. To je jeden z najzákladnejších faktov a ak vám niekto niečo také sľubuje, prinajmenšom treba zbystriť pozornosť a overiť si také sľuby z iných zdrojov.

Tretí dôležití pojem pri investovaní je likvidita. Likvidita investície je schopnosť, vďaka ktorej investíciu možno rýchlo, bez straty hodnoty a nejakej pokuty zmeniť na peniaze. Dobrým príkladom môže byť termínovaný účet, z ktorého keď chcete vybrať pred termínom nejaké peniaze, prichádzate o výnosy, alebo ešte dokonca musíte zaplatiť pokutu.

Tieto tri parametre sa často znázorňujú pomocou investičného trojuholníka:

Čím bližšie je investícia k niektorému z týchto pojmov, tým viac sa zákonite vzďaľuje od ostatných dvoch.

 

Investovanie na tri spôsoby

Existuje niekoľko typov investícii podľa toho, do čoho sa investuje:

Reálne investície - nákup majetkov, zlata, šperkov, umeleckých predmetov a iných vecí, ktorých hodnota v čase rastie. Reálne investície ale majú niekoľko problémov - ťažko monitorovať ako ich hodnota rastie, môžu byť relatívne ľahko ukradnuté, alebo poškodené a je pri nich veľmi nízka likvidita. Nájsť kupca pre nejaké umelecké dielo, alebo pre pozemok a neisť pod cenu trvá spravidla nejakú dobu. Mať doma niekoľko tehličiek zlata, alebo striebra je zas slušné riziko kvôli možnej krádeži.

Výhodou zase je, že investíciu máte priamo pod kontrolou a dokonca ju môžete používať.

Priame investovanie na burzu - aj keď je známe predovšetkým z amerických filmov o milionároch, dnes je dostupné aj pre menej bonitných ľudí. Aj malí investori môžu nakúpiť cez makléra cenné papiere na finančnej burze.

Nevýhodou je ťažká diverzifikácia rizika (všetko vlastne stavíte na jednu - dve karty), ktorá môže investora ľahko stáť väčšinu z vkladu. Výhodou sú zas nízke poplatky za sprostredkovanie.

Investovanie cez finančné produkty - pre bežných ľudí najdostupnejšia z možností investovania. Patria tu termínované účty v bankách, stavebné sporenia, dôchodkové fondy a podielové fondy... Veľká časť z týchto možností už od začiatku majú jasný cieľ, na čo môžete financovanie použiť: dôchodkové sporenie na dôchodok, stavebné sporenie na kúpu, stavbu, alebo rekonštrukciu. 

Niektoré sú veľmi nákladné na poplatky a časové obmedzenia (investičné životné poistenie), iné menej (sporiace účty). Niektoré sú výnosné viac (podielové fondy), niektoré menej (vkladná knižka). Výhodou investovania cez finančné produkty je aj veľká zrozumiteľnosť pre široké masy a možnosť začať investovať naozaj v malých sumách.

Nech sa už rozhodnete investovať akokoľvek, vždy investujte len do niečoho, čomu rozumiete. Nedávajte na rady amatérov, prípadne odporúčania známych, ktoré niekedy niekde niečo začuli a budú sa dušovať, že to je najlepšia investícia na svete. Odkukajte od skúsených investorov, vzdelajte sa v otázke investovania (knihy, internet), alebo vyhľadajte odborníka s dobrými referenciami.

Ľuboš Bebčák, 10. 2. 2015
 

Ak máte k investovaniu akékoľvek otázky, rád vám odpoviem - investovanie je moja najobľúbenejšia téma. Môžete ma kontaktovať prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode