Podielové fondy vs. iné formy investovania

 

Produktov, kde sa na Slovenskom trhu  dajú zveľaďovať peniaze, nie je veľa. Jeden z najpopulárnejších je stavebné sporenie. Výnos v stavebnom sporení  klesá na historické minimum a vyhliadky na zlepšenie sú v nedohľadne. Aké sú alternatívy?

 

Ľudové investičné produkty

Poďme pekne poporiadku. Jeden z dinosaurov, ktorý prežil do dnešnej doby, je vkladná knižka. V priemere zarába 0,2% p.a. (za rok) a dnes ju využíva len skutočne málo ľudí (ide predovšetkým o najstaršiu generáciu).

So zhodnotením sú na tom podobne ako vkladné knižky aj sporiace účty.

Obdobným produktom je celkom populárny termínovaný účet. Tam sa výnosnosť pohybuje od 0,3% do 2% p.a., čo tiež nie je žiadna sláva. Svoju daň si vyberú aj poplatky okolo neho (a to nehovorím o pokutách za predčasný výber).

Problém týchto troch bankových produktov na zhodnotenie vašich peňazí sa dá zhrnúť takto: nízky výnos. Zhodnotenie väčšinou nepresiahne ani stupeň ročnej inflácie bez ohľadu na to, ako tieto produkty pani pri okienku ospevuje.

 

Stavebné sporenie

Nad týmto všetkým donedávna víťazilo stavebné sporenie, ktoré síce je určené na kúpu, stavbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti, ale po ukončení sporenia sa peniaze mohli použiť podľa vlastnej vôle. 

v minulom článku som spomínal, že priemerný výnos stavebného sporenia (za predpokladu že bolo ideálne investované) sa pohyboval okolo 3,5% za rok. Avšak s meniacimi sa podmienkami pre získanie štátnej prémie sa výnos od budúceho roka znižuje. Ak dnes uvažujete nad stavebným sporením, rátajte s tým, že váš výnos bude určite nižší ako 3,5%.

 

Podielové fondy

Výnosy podielových fondov, prostredníctvom ktorých sa investuje na kapitálový trh, sú rôzne. Závisia od druhu fondu, situácie na trhu, zvolenej stratégie a investičného horizontu. Zásadným rozdielom, oproti predchádzajúcim formám zveľaďovania peňazí, je skutočnosť, že tu existuje riziko dočasného poklesu hodnoty. Keďže ide o riziko, ľudia ho veľmi bolestne vnímajú napriek tomu, že je podstatne menšie ako sa na prvý pohľad zdá.

Pri investovaní do produktov bánk (vkladná knižka, sporiaci účet...) si viete dopredu vypočítať, koľko zarobíte. Pri investovaní na kapitálový trh si to vypočítať nemôžete, avšak investovanie na trh je vždy rádovo výnosnejšie. Len sa nedá  nikdy vopred povedať, o koľko.

 Tabuľka, ktorá orientačne popisuje výnosnosť fondov podľa druhu:

Druh fondu Investičný horizont Priemerný výnos Riziko dočasného poklesu
Peňažný do 1 roka 1,5 - 3% minimálne
Dlhopisový 2-3 rokov 4 - 5% nízke
Zmiešaný 4 - 7 rokov 5 - 8 % stredné
Akciové 10 a viac rokov 8 % a viac vysoké

Porovnať výnosnosť s predchádzajúcimi produktmi môžete sami.

 

Rozloženie peňazí na finančnom trhu

Správcovské spoločnosti sú v Európskej únii podstatne využívanejšie ako u nás. Slováci svoje peniaze stále nechávajú ležať predovšetkým v bankách:

Peniaze občasov EÚ sa nachádzajú tam, kde im aj reálne zarábajú...

Na grafoch je dopbre vidieť, kde kto necháva ležať svoje peniaze. Čo si myslíte, kto ich lepšie zhodnocuje? Priemerný priemerený Slovák, alebo priemerný občan EÚ? Bolo by skvelé zarábať na tom, že vaše peniaze niekde ležia?

Ľuboš Bebčák, 3. 9. 2014

Ak máte akékoľvek otázky k stavebným sporeniam a investíciám, môžete ma kontaktovať prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode