Stavebné sporenie v roku 2016: výnosnosť opäť klesá

 

Pred rokom som písal o tom, ako stavebné sporenie znižuje svoju výkonnosť pre rok 2015. Dnes sú už známe podmienky pre získanie štátnej prémie v roku 2016 a deje sa to, čo som predpovedal - výnosnosť stavebného sporenia opäť klesá. Oplatí sa to staré „stavebko“ vôbec, alebo nad ním rovno zlomiť palicu?

Úroková miera stavebného sporenia

Na Slovensku pôsobia tri stavebné sporiteľne: Prv stavebná sporiteľňa (PSS), Wüstenrot stavebná sporiteľňa a ČSOB stavebná sporiteľňa. Aké úrokové sadzby nám vlastne ponúkajú?

  • PSS: 1,75% p.a.
  • ČSOB: 1,8% p.a.
  • Wüstenrot: 1,5% p.a. (v prvom roku extra bonus 2,5% p.a.)

Wüstenrot stavebná sporiteľňa síce ponúka v prvý rok extra bonus 2,5%, čím na okolo tromfne konkurenciu, ale úrok na ďalšie roky klesá na 1,5%, takže v skutočnosti pre klienta nič navyše neprináša. Čo sa týka zhodnocovania peňazí, všetky tri spoločnosti ponúkajú v podstate to isté, len v iných farbách.

Hovorí sa, že úrok je pri stavebnom sporení garantovaný, ale to platí len do istej miery. Tento rok sme už boli svedkami, ako v PSS-ke klesol úrok z 3% na 1,75%. Toľko ku garanciám.

 

Štátna prémia pri stavebnom sporení

To, čím je stavebné sporenie výnimočné, je štátna prémia. Štát, každému sporiteľovi prispeje nejakou sumou, pretože ide o peniaze určené na kúpu, alebo rekonštrukciu bývania. Pomoc štátu nie je veľká, len 66,39 €, ale aspoň niečo.

Háčik je v tom, že musíte vložiť celkom slušnú sumičku do stavebného sporenia, aby ste štátnu prémiu vôbec dostali. V tomto roku to je 1207 €, budúci rok bude potrebné vložiť 1 327 €. Suma, potrebná na získanie štátnej prémie sa opäť zvyšuje a je už len otázkou času, kedy sa tento príspevok zruší úplne. Už teraz stráca svoj zmysel.

Každý rok sa podmienky stavebného sporenia zhoršujú a rok 2016 nebude výnimkou. Znamená to, že každý jeden mesiac v roku 2016 by ste museli na svoj účet v stavebnej sporiteľni vložiť 110,65 €, aby ste dostali od štátu 66 eur. Sú dva dôvody, pre ktoré stráca zmysel zakladať si stavebné sporenie.:

 

  1. Za prvé, nie veľa ľudí môže každý mesiac do stavebného sporenia vložiť 110 €.
  2. Za druhé, keď už môže, pre tú štátnu prémiu 66 € sa to neoplatí. Tie správne podielové fondy by s pravidelným vkladom 110 € vedeli urobiť počas šiestich rokov trošku iné zázraky.

 


 

Stavebné sporiteľne však majú tromf v rukáve!

Štátna prémia a úroky síce lákavé nie sú, ale úroková sadzba pri stavebnom úvere stále dosť lákavá je. Existuje niekoľko možností, ako veľmi výhodne využiť stavebný úver (prípadne medziúver) a zaistiť si tak omnoho lepšie podmienky, ako sú možné v bankách. Spomeniem len omnoho nižšie úroky, zisk úveru bez dokladovania príjmu, alebo natiahnutie splácania až na 30 rokov.

Stavebné sporiteľne tak skoro nevymiznú. Stavebné sporenie síce stráca svoje výhody, ale stavebné úvery si svoje výhody uchovávajú. 

Len je smutné, že niečo, čo bolo kedysi určené na šetrenie, má svoju silnú stránku už len v úverových produktoch (teda v zadlžovaní ľudí).

Výnosmi sa teda stavebné sporenie pomaly ale iste dostáva medzi dinosaurov na Slovenskom finančnom trhu, ktoré reálne nedokážu nič zarobiť. Zo stavebného sporenia nikto nezbohatne - snáď okrem stavebnej sporiteľne. Odporúčam nasmerovať svoj pohľad k rôznym formám investovania, možností je viac než dosť.

Ľuboš Bebčák, 7.9.2015

Diskusná téma: Stavebné sporenie v roku 2016: výnosnosť opäť klesá

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode