„TOP“ odpad slovenského bankovníctva

 

Sesternici sa narodil syn. Bol som cez víkend pozrieť ten nový prírastok do rodiny a medzi rečou sa mi moja teta (novopečená babka) pochválila, že malému založila vkladnú knižku a bude tam malému šetriť. Už mu tam dala aj prvý vklad, tučných 250 €. Skoro ma porazilo.

Vkladná knižka - „TOP“ odpad slovenského bankovníctva

Investovanie je jedna z najjednoduchších ciest ako zarobiť, odporúčam ju každému, komu ostáva pár eur mesačne navyše. Svojim klientom ponúkam na výber medzi najvýkonnejšími správcovskými spoločnosťami, ktoré sú na Slovensku k dispozícii (detaily sa menia prípad od prípadu).

Aj vkladná knižka, sporiaci účet, alebo termínovaný vklad sú možnosti investovania. Ale prečo ich nikomu neponúkam? Pretože sú odpad. Ponúkajú nízky úrok, výpovedné lehoty a poplatky.

Lepšie vám to vysvetlím na nejakom príklade - poďme sa pozrieť na konkrétny prípad mojej tety. Preklepol som si detaily jej vkladnej knižky:

 1. Úrok: 0,01%
 2. Výpovedná lehota: 1 mesiac
 3. možnosť realizovať predčasný výber (za poplatok)
 4. možnosť zrušiť vkladnú knižku (za poplatok)
 5. servis ku vkladnej knižke (za poplatok)
 6. umorovacie konanie vkladnej knižky (za poplatok)

Dajme tomu, že sa všetkým poplatkom vyhnete. Že nebudete predčasne vyberať, potrebovať nejaký servis a podobne, len si budete odkladať pravidelne každý mesiac takých 100 €. Vkladná knižka vám v takom prípade za rok zarobí 7 centov!

Nechápem banky, ktoré majú ten žalúdok takúto možnosť „investície“ predávať. Ľudí chápem - nevedia, nemajú čas a chuť študovať si informácie. Veď koniec koncov nemôže byť ani každý odborník na financie, alebo rozumieť všetkému. Ľudia sa spoliehajú na svoju banku - tá ich ale bez mihnutia oka obabre. Spoliehajú sa na nesprávnu inštitúciu.

 

Správcovská spoločnosť

Keď ide čisto o investovanie, svojim klientom nič iné ako správcovskú spoločnosť neodporúčam. V správcovskej spoločnosti sa úroky pripisujú v reálnom čase, nie jednorázovo ako pri bankových produktoch. Výnosy nie sú garantované, kolíšu rôzne. Môj top klient pri vklade 900 € zarobil v roku 2014 krásnych 183 €. Lepšie ako 0,07 € za vkladnú knižku?

 

Prečo toto verejnosť nevie?

Tete som situáciu vysvetlil. Na jeden papier som jej vypísal parametre jej vkladnej knižky a môjho investičného účtu v správcovskej spoločnosti. Dohodli sme sa, že namiesto vkladnej knižky založí vnukovi účet v správcovskej.

Na záver sa ma opýtala: „Prečo toto ľudia nevedia?“

 • Za prvé, správcovské spoločnosti netlačia do médií drahé reklamy. Nezarábajú v takých kvantách na ľuďoch ako banky, takže ani nemajú z čoho.
 • Za druhé, Slovensko je konzervatívne a investovanie je predsa len celkom novinka. Sme v tomto proste pozadu.
 • Za tretie, väčšina Slovákov chce istoty. Chcú garantované úroky. Kľukne nech to je úrok 0,01%, len nech je - PREPÁNAKRÁĽA - ten úrok garantovaný!
PS: Aby situácia neostala taká, že "o tomto ľudia nevedia", šírte informácie o investičnej realite na Slovensku ďalej. Je to zadarmo a možno to niekomu pomôže ušetriť.
 

Ľuboš Bebčák, 17.2.2015

 

Ak máte akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Diskusná téma: „TOP“ odpad slovenského bankovníctva

 • Dátum: 19.02.2015 Vložil: Dante

  Titulok: Otázka

  Chcel by som sa opýtať ohľadom rizikovosti investície v takejto spoločnosti. Ďakujem :)

  Odpovedať

 • Dátum: 09.03.2015 Vložil: Ľuboš Bebčák

  Titulok: Re:Otázka

  Rizikovosť môžeme brať z dvoch strán.

  1) Investičné riziko sa spája s každou investíciou. Môžete investovať do konzervatívnych fondov, ktoré sú rizikové len minimálne, za cenu malých výnosov. Alebo môžete investovať do dynamických fondov, kde je riziko poklesu investície vyššie, ale výnosy vysoké. Alebo do fondov medzi týmito dvoma extrémami.

  2) Potom je tu rizikovosť v tom zmysle, že by sa jednalo o nejakú podvodnú spoločnosť. Treba si teda spoločnosť, jej minulosť a výkonnosť jej fondov dobre pozrieť. O tom, ako sú kontrolované správcovské spoločnosti som písal sem: https://www.bebcak.net/investovanie/bezpecnost-spravcovskych-spolocnosti/

  Odpovedať

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode