Zložený úrok - ôsmy div sveta

 

Úrok celkom určite poznáte, ale možno ste ešte nepočuli o zloženom úroku. Je to úžastne silná vec, vysvetlím vám, ako funguje.

„Zložený úrok je ôsmy div sveta, je to najsilnejšia sila vo vesmíre.“

Albert Einstein

 

Predstavte si, že investujete 10 000 € na účet, kde sa úročí 10% ročne. Po roku tak zarobíte 1000 € (bez toho, aby ste čo i len pohli prstom). Stav vášho investičného účtu bude po roku 11 000 €. Ďalší rok opäť vaša investícia zarobí 10%, čiže 1100 €. Všimli ste si, že v druhý rok ste už zarobili o celých 100 € viac ako v prvý rok? Každý ďalší rok bude vaša investícia zarábať viac a viac. Čím viac rokov necháte zložený úrok pracovať, tým väčšie výnosy vám bude tvoriť. Každých 7 rokov sa peniaze na účte zdvojnásobia.


Inšpirujte sa Warrenom Buffettom

Podobne investuje jeden z najbohatších mužov sveta, Warren Buffett. Taktika jeho investovania je „kúp a drž“. Buffett nakúpi akcie nejakej spoločnosti a pokojne ich tridsať rokov len drží, vôbec nešpekuluje.

Pri zloženom úroku je najdôležitejší čas. Čím dlhšie, tým úžasnejšie výsledky. Uvediem vám na to príklad (na výpočet som použil on-line kalkulačku C-Quadrat).

 

Boháčom len za 30 € mesačne?

Peter začal investovať chvíľku po tom, ako sa zamestnal, keď mal len 20 rokov. Investoval každý mesiac 30 € a vydržalo mu to až do jeho tridsiatky, pretože potom prišla rodina, prestavba domu a podobne. Avšak na investované peniaze nesiahal a až do svojho dôchodku (65 rokov) ich nechal na investičnom účte.

Miro začal investovať až keď mal 30 rokov, dovtedy ho zaujímalo len to, v ktorom bare strávi víkend. Ale od tridsiatky investoval poctivo až do 65-ky, tiež 30 € každý mesiac.

Obaja, aj Peter aj Miro, investovali do fondu s rovnakým priemerným zhodnotením 9%. Čo myslíte, kto zarobil viac?

Miro vložil behom tridsiatich piatich rokov 12 600 €, v 65-ke sa tešil z 88 253 €.

Peter behom desiatich rokov investovania vložil 3 600 € a v 65-ke sa tešil z 133 767 €.


Je to vbec možné?

Ako je možné, že obaja investovali s úplne rovnakým úrokom, ale ten čo investoval menej zarobil viac? Peter posielal 30 € každý mesiac na investičný účet prvých desať rokov. Po desiatich rokoch bola hodnota jeho investície 5 805 € (vložil 3 600). Lenže keď prestal prispievať, nevytiahol tých 5 805 €, nechal ich tam ďalších 35 rokov, nech sa úročia. A zložený úrok pôsobí divy tým väčšie, čím dlhšie tam je.

Zložené úročenie je dávno známa vec. Na wikipedii si môžete pozrieť vzorec, podľa ktorého si zložený úrok prepočítate.

Celý trik je v tom, že Peter ktorý investoval len desať rokov zarobil viac, ako Miro ktorý investoval 35 rokov, ale začal neskôr. Čím skôr začnete šetriť, tým väčšiu prácu urobí zložený úrok. A presne ako som uviedol v príklade, stačí vkladať 30 € mesačne - čo je suma ktorú si podľa mňa môže v pohode dovoliť 75% Slovákov. 

Ľuboš Bebčák, 3.3.2015

 

Ak máte záujem o takto výnosnú investíciu, kontaktujte ma prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

 

Diskusná téma: Zložený úrok - ôsmy div sveta

 • Dátum: 15.04.2017 Vložil: Kazisvet

  Titulok: vtipné, ale matematicky správne

  Pán Ľuboš, vy by ste mali prispievať do Roháča,alebo mesačníka Kocúrkovo. Vás je tu škoda. Vzorec máte perfektne v poriadku. Výpočet brilantne sedí, a aj Vaše tvrdenie, že si Slovák predsa môže dovoliť mesačne ukladať 30 eur niekam na účet je fakt. :) :D
  Vtipná pointa spočíva v tom, že pri úrokoch na eurové účty (jedno aké), vo výške 0,2 až 0,xx % by ste nezbohatli ani za storočie. Vy zjavne nemáte páru, že dnes v bankách už nie sú také úrokové sadzby ako pred 20 - 30 rokmi. A v eurozóne asi viac ani nebudú.

  Odpovedať

 • Dátum: 05.07.2017 Vložil: špecialista

  Titulok: Re:vtipné, ale matematicky správne

  Len škoda, že sa tu nebavíme o bankových produktoch ale o podielových fondoch. Čiže z tých vašich spomínaných 0,2% sa posúvame niekde k 7-9% v pohode z dlhodobého hľdadiska. Takže "vtipná poitna" uniká :)

  Odpovedať

 • Dátum: 16.02.2018 Vložil: Anonym

  Titulok: Re:vtipné, ale matematicky správne

  Možno v bankách nie sú zaujímavé úroky,no existujú skvelé produkty, ktoré takto pracujú...

  Odpovedať

 • Dátum: 16.12.2016 Vložil: Tomáš

  Titulok: Zložený úrok - ôsmy div sveta

  Perfektný príspevok, chápem zloženému úroku a preto mám peniaze investované a pravidelne každý mesiac posielam peniaze do viacerých investičných účtov aby pracovali pre mňa :-)

  Odpovedať

 • Dátum: 04.03.2015 Vložil: Peter

  Titulok: Ako si vybrat investicny ucet ?

  Ahoj Lubos vdaka za super clanok. Vedel by si mi poradit prosim ako si zalozit takyto investicny ucet a hlavne kde. Nakolko zijem v Anglicku da sa zalozit nieco take aj tu a ak ano kde.

  Budem vdacny za kazde info
  s pozdravom

  Odpovedať

 • Dátum: 09.03.2015 Vložil: Ľuboš Bebčák

  Titulok: Re:Ako si vybrat investicny ucet ?

  Kontaktujte ma na mail.

  Odpovedať

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode