Ovládnite svoje peniaze

 

„Ovládnite svoje peniaze“ je akýmsi heslom mojich stránok a názov mojej Fan Page. Tento článok mieri presne na jadro problému. Ak ľudia neovládajú svoje peniaze, môžu zarábať 600 €, 1200 €, aj 2500 € a stále budú v mínuse.

 

Uvedomte si, čo máte a čo robíte

Väčšina ľudí je v otázke svojich vlastných peňazí neuvedomelých. Veľmi pravdepodobne aj vy. Míňanie peňazí je totižto u väčšiny ľudí vecou emócií (nie logiky, ako si možno myslíte). Rozhádzať peniaze dnes nie je žiadna veda.

Keby ste boli uvedomení, poznali by ste napríklad celkovú hodnotu vášho majetku (dom, auto, pozemky...). Poznali by ste presnú výšku vašich úspor. Vedeli by ste presne, aké sú vaše pravidelné mesačné výdavky (inkaso, telefón...) aj premenlivé (strava, pohonné hmoty, výdavky na oblečenie...).

Poznáte celkovú výšku svojho dlhu? A viete, koľko presne ročne na vyplatenie dlhov platíte? Viete, či ste adekvátne poistení? Máte nejaký finančný plán? Máte dôchodkový plán?

Drvivá väčšina nemá ani tento prehľad o svojich financiách. Lenže drvivá väčšina je prakticky finančne na hranici chudoby a to vy asi nechcete. Ak chcete byť finančne úspešný, musíte byť uvedomelí.

 

Aká je hodnota vášho majetku?

V prvom kroku k finančnej uvedomelosti si zistite presnú hodnotu vášho majetku. To by nemalo byť zvlášť zložité, jednoducho si pozrite aký je váš stav. Skontrolujte si výšku vašich úspor - ak ich máte doma, je to jednoduché, ak si šetríte na účte, prihláste sa do internet bankingu a jednoducho si odpíšte výšku vašich úspor. Ak internet banking nevyužívate, musíte zájsť na pobočku vašej banky. Ak si šetríte inde (cez investičné životné poistenie, stavebné sporenie atď.) jednoducho do spoločnosti zavolajte a zistite si stav (pri IŽP môže byť menší, ako by ste čakali).

Ak investujete, je veľmi jednoduché zistiť hodnotu vašich investícií cez internet, alebo jednoducho zavolajte človeku/spoločnosti, ktorý vám investovanie sprostredkoval.

Na zistenie hodnoty vášho svojho domu, alebo pozemkov nepotrebujete platiť odhadcu. Odhadnite hodnotu aspoň približne, podľa podobných ponúk na predaj vo vašej lokalite. Hodnotu auta zistíte tiež veľmi ľahko - pozrite sa za akú sumu sa predáva značka a ročník vášho auta na internete. A tak ďalej a tak ďalej.

 

Kam sa to všetko stráca?

Ak ste nikdy nesledovali svoje výdavky, začnite tak, že si zapíšete všetky pravidelné mesačné výdavky od najväčších (hypotéka, splátka za leasing, nájomné...) po najmenšie (poplatok za vedenie účtu , členské v odborovom zväze, príspevok na chod internetového rádia...).

Potom sa vráťte k posledným dvanástim mesiacom a vypočítajte si priemerné výdavky za položky, ktoré nie sú stabilné (poplatky za plyn, vodu, telefón, lekársku starostlivosť, pohonné hmoty, údržbu auta). Tu je pre vás veľmi dobrým pomocníkom internet banking, kde máte históriu všetkých platieb kartou.

Je dosť možné, že niektoré výdavky si nebudete môcť poriadne vysledovať - ťažko dnes vypočítate koľko ste za rok minuli na cigarety, pokiaľ si neodkladáte všetky pokladničné bločky, alebo pokiaľ neplatíte len kartou.

Preto je potrebné si jeden mesiac zaznamenávať všetky výdavky, ktoré budete mať. Treba zaznamenať všetko. Nezáleží na tom, či ste robili rodinný nákup za 120 €, alebo ste kúpili len žuvačky. Na takéto zaznamenávanie existujú šikovné aplikácie do smartfónov, ako napríklad Expensify (dá sa zadarmo stiahnuť z Obchodu Play).

Na konci mesiaca zrátate všetky sumy, aby ste si utvorili presný obraz o tom, koľko mesačne miniete. Označte si výdavky ktoré platiť musíte a tie, ktoré by ste mohli zvážiť

Na čo to je dobré?  Toto vám pomôže zistiť, nakoľko míňate peniaze náhodne (podľa emócií) a nakoľko premyslene, podľa nejakého plánu. Uvidíte, že sami budete prekvapení, uvidíte, že nad peniazmi nemáte až takú moc, ako ste si mysleli. A hlavne uvidíte, kde máte priestor. Rozhádzať peniaze dnes nie je žiadna veda, ale skrotiť ich, to chce trochu úsilia.

Ľuboš Bebčák, 28.2.2015

 

Ak máte akékoľvek otázky, alebo chcete pomôcť s vypracovaním finančného plánu, môžete ma kontaktovať prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem. Osobná konzultácia je tiaž zdarma.

 

Diskusná téma: Ovládnite svoje peniaze

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode