Ako funguje pripoistenie závažných ochorení

 

Poisťovne ponúkajú k životnému poisteniu niekoľko pripoistení, medzi ktorými sa bežný ľudia často nevyznajú. Jedno z najdôležitejších je poistenie závažných ochorení, preto stručne popíšem na čo je určené a ako funguje.

Závažnými ochoreniami sa rozumejú choroby, ktoré postihujú aspoň 50 ľudí zo sto tisíc. Podľa Európskej komisie pre verejné zdravie, sú závažné ochorenia príčinou 87% úmrtí v EÚ (zdroj Európska komisia pre verejné zdravie). Napriek tomu, že sa dajú liečiť. 

 

Závažné ochorenia 

Závažné ochorenia sú ochorenia, ktoré vyžadujú dlhodobú a často nákladnú liečbu. Medzi závažné ochorenia patrí rakovina, srdcovo cievne ochorenia (napríklad infarkt), neurodegeneratívne ochorenia (napríklad Alzheimerova choroba), slepota, infikovania vírusom HIV, transplantácia životne dôležitých orgánov, alebo skleróza multiplex a mnoho ďalších. Každá poisťovňa má svoj vlastný zoznam závažných ochorení a často ponúkajú aj možnosti, či budú v zmluve poistené všetky, alebo len niektoré.

Otvorte oči, zdravie je dnes na predaj!

Po podpore zo strany blízkych, vám šance na prežitie (prípadne rýchlejšie vyliečenie) zabezpečí slušný balík peňazí. Ten, ak sa vám neváľa na účte, môžete získať už len dvoma spôsobmi:

  1.  vezmete si úver (ak teda spĺňate podmienky banky)
  2.  vyplatí vám ich poisťovňa, za pripoistenie práve závažných ochorení.

 

Finančné prostriedky z poistenia závažných ochorení sú určené na liečenie. Zdravotné poisťovne nepreplácajú všetko, to však ľudia zisťujú až vtedy, keď sa niečo stane. Napríklad pri rakovine preplatia len základné druhy liečby (chemoterapia), „nadštandard“, ktorý vám dáva väčšie šance na vyliečenie sa, už vyťahuje peniaze z vašej peňaženky, nehovoriac o výdavkoch na vitamíny a cestu. S finančnými prostriedkami sa môžete nechať liečiť v zahraničí, môžete financovať podpornú liečbu, alebo liečbu v kúpeľoch.

Navyše, po diagnostikovaní závažného ochorenia nie je veľká pravdepodobnosť, že budete môcť stále pracovať, takže očakávajte aj výpadok svojho príjmu na nepredvídateľne dlhý čas. Ak financie vašej rodiny stoja na vás, je alarmujúce, aby ste zabezpečili aj toto riziko.

 

Čo by ste o pripoistení závažných ochorení mali vedieť

Pre závažné ochorenia existuje karančná doba, ktorá najčastejšie trvá šesť mesiacov. Znamená to, že ak vám niektorú z kritických chorôb zistia do šiestich mesiacov do uzavretia zmluvy, poisťovňa vám nevyplatí ani cent.

Je to kvôli podvodníkom, ktorý si napríklad našli jedného dňa na tele hrčku a keďže už mali podozrenie, šli sa poistiť na vysokú sumu. Nasledujúci deň zašli k lekárovi, kde po niekoľkých vyšetreniach bola hrčka identifikovaná ako rakovinový nádor.

Určite by ste mali vedieť aj to, že pripoistenie kritických chorôb je jednorazové. Znamená to, že ak vám lekári jednu z týchto chorôb diagnostikujú a poisťovňa vám ju vyplatí, toto pripoistenie zaniká. Napríklad, ak máte závažné ochorenia poistené na 12 000 €, po diagnostikovaní a priznaní nároku vám poisťovňa pošle 12 000 €, ale toto poistenie vám zo zmluvy vypadne. Ak teda nejaký čas po infarkte podstúpite aj transplantáciu srdca, peniaze vám už druhý krát vyplatené nebudú.

Je to pre to, lebo na jedno závažné ochorenie často postupom času nadväzujú ďalšie závažné ochorenia.

Alarmujúci trend

Výskyt závažných ochorení výrazne stúpa a zďaleka to nie je  len problém Slovenska. Celá západná civilizácia žije životným štýlom, ktorý vytvára všetky predpoklady pre vytvorenie závažných ochorení: stres, nezdravé ovzdušie, chemikálie v potravinách, množstvo konzumovaného cukru, málo pohybu, málo zeleniny a ovocia... Ale, veď toto všetko ste určite už mnoho krát počuli.

Pred uzatvorením zmluvy o životnom poistení je vhodné poradiť sa s človekom, ktorý má prehľad o všetkých ponukách na trhu a môže vám pripraviť návrhy od rôznych spoločností. Vy si podľa plusov a mínusov vyberiete tú, ktorá sa vám zdá najvhodnejšia.

Ľuboš Bebčák, 28. 8. 2015

 

PS1Uvedomujete si rziko a máte záujem o zabezpečenie dostatku financií pre prípad liečby? Chcete jednoducho mať istotu? Vyplňte kontaktný formulár a ja vám odpoviem, aké sú vaše možnosti.

PS2Stiahnite si zdarma aj vy e-book KĽÚČ K VAŠIM PENIAZOM a zistite, ako naplniť svoju peňaženku do prasknutia.

Diskusná téma: Ako funguje pripoistenie závažných ochorení

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode