Ako vybrať dobré životné poistenie?

Záleží to od toho, z akého dôvodu chcete uzavrieť životné poistenie. Životné poistenie môže byť krátkodobé (k leasingu, krátkodobému úveru a tak ďalej), alebo dlhodobé. V tom prípade je voľba dobrého životného poistenia dôležitá. Možno životne dôležitá.

 

Je (alebo bude) na Vás niekto finančne závislý?

Niektorí rodičia uzatvárajú poistky pre svoje deti, ale nie pre seba. Ono je síce pekné, že zdravie detí je pre nich prednejšie ako vlastné, ale ide o krátkozraký pohľad. Dôležitejšie je zdravie rodičov.

Ak rodič príde o zdravie a vzápätí o príjem, zasiahne to celú rodinu, aj deti. Nemôže si plnohodnotne vykonávať rodičovské povinnosti, nemôže chodiť do práce a podobne.

Preto by malo byť samozrejmosťou nájsť si dobré životné poistenie pre tých, na ktorých príjme sú závislí iní ľudia (nie len deti, ale môžu to byť aj ich rodičia, partner atď.).

Budete o päť rokov natoľko zdravý, že bude poisťovňa ochotná Vás poistiť?

Otáľať s uzatvorením životného poistenia na čas, kedy ho skutočne budete potrebovať, sa neoplatí. Za prvé, v neskoršom veku je životné poistenie drahšie. Za druhé ak máte nejaké zdravotné komplikácie môžete byť už „nepoistiteľný“ a ak Vás poisťovňa predsa len poistí, zdravotné ťažkosti ktoré máte vyjme z Vašej poistnej zmluvy.

 

Poistenie k iným záväzkom

Poistenie k iným záväzkom je na jednu samostatnú kapitolu. Človek si berie na seba záväzky (pôžičky, leasingy atď.) keď je v dobrej zdravotnej kondícii, ale tá sa môže zmeniť z hodiny na hodinu. Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Preto treba byť pripravený!

Ak v budúcnosti budete žiadať o hypotekárny úver, banka od Vás bude žiadať životné poistenie. Netreba to mať bankám za zlé, chránia tak seba, ale predovšetkým Vás. Ak sa Vám niečo stane, peniaze od poisťovne Vám pomôžu v liečbe, ale aj v splácaní hypotekárneho úveru. Nie je nič horšie ako po vážnom úraze prísť o zdravie a strechu nad hlavou zároveň.

Ešte nepríjemnejšia situácia ako pri úraze je pri úmrtí následkom úrazu. Z hodiny na hodinu vaši najbližší prídu o súčasť rodiny a jeho príjem. Obzvlášť rizikové to je v tom prípade, ak celá rodina stojí na príjme jedného jej člena. Môžu sa tak ocitnúť v neriešiteľnej finančnej situácii, ktorá im na pohode určite nepridá.

Druhy životného poistenia

Životné poistenie predstavuje pre poisteného človeka a jeho blízkych istotu v prípade nepredvídateľných udalostí. Jeho uzatvorením získa klient nie len finančnú zábezpeku, ale v mnohých prípadoch môže vložené prostriedky slušne zhodnotiť.

Životné poistenia môžeme rozdeliť na rizikové, kapitálové a investičné. Rizikové životné poistenie neobsahuje žiadnu šetriacu zložku, ide len o poistenie pre prípad smrti (prípadne iných rizík). Kapitálové životné poistenie je pre prípad smrti, alebo dožitia. V prípade dožitia bude poistnému vyplatené dohodnutá poistná suma vrátane podielov na výnosoch. Investičné životné poistenie istí pred smrťou (a inými rizikami), ale zároveň sa určitá čistka aj zhodnocuje. Väčšinou vyššie ako pri kapitálovom poistení, ale zas nie je to garantované.

Rozsah poistnej ochrany, výška zhodnotenia a ďalšie parametre záležia od konkrétnych nastavení. Každá poisťovňa ponúka niečo iné, každá má iné požiadavky a ponúka rozličné pripoistenia. Aby ste so svojím životným poistením boli spokojný, je dôležité aby bolo ušité presne na Vašu mieru. 

Ľuboš Bebčák, 16. 8. 2014

 

Zaujíma Vás ako si vybrať kvalitné životné poistenie? Ak chcete využiť bezplatnú konzultáciu, tak vyplňte kontaktný formulár a ja Vás budem čo najskôr kontaktovať.

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode