Čo je podpoistenie?

Poistenie nehnuteľnosti sa platí ročne a je len o niečo vyššie ako PZP na auto. Nie je to žiadna extra záťaž pre rodinný rozpočet. Lenže približne dvadsať percent všetkých poistných zmlúv majetku na Slovensku je starších ako pätnásť rokov. Pár tisíc poistných zmlúv je starších ako tridsať rokov a dokonca existuje niekoľko poistiek, ktoré sú staré viac ako päťdesiat rokov.

Cena nehnuteľností stále rastie. Ak sa poistné zmluvy pravidelne neupravujú, vzniká „podpoistenie“. Podpoistenie je nežiaduci stav, v ktorom je hodnota poisteného majetku vyššia ako poistná suma.

Podpoistenie v praxi

Predstavte si manželský pár, ktorý vlastní rodinný domček. Jeho hodnota bola pred rokmi 1 000 000 sk (33 300 €), preto bola aj poistná suma nastavená na 33 300 €. Prešlo niečo vyše desaťročia, manželia zostarli a cena domu stúpla na trojnásobok 100 000 €. Lenže manželský pár si zmluvu neaktualizoval a poistenie nehnuteľnosti ostalo na výške 33 300 €.

Záplavy dnes ohrozujú výrazne viac ľudí ako kedysi. Len niekoľko dní dozadu búrka spôsobila vo Vrátnej zosuvy pôdy a záplavy, ktoré následne vo Vrátnej doline a Terchovej spôsobili obrovské škody. Tá búrka netrvala ani dve hodiny. Dnes zase mali povodeň v Rosine pri Žiline.

Predstavme si teda, že rodinný domček stál v postihnutej oblasti. Rozvodnený potok im podmyl základ domu a narušil statiku, takže ho museli zbúrať. Manželia boli nešťastní, ale spoliehali sa na to, že nehnuteľnosť mali poistenú. Plánovali si za peniaze od poisťovne postaviť nové bývanie.

Lenže koľko im vyplatí pri totálnej škode poisťovňa? Len sumu, na akú bol dom poistený, teda 33 300 €. Kde je problém? Nie, poisťovňa manželský pár neoklamala. Problém bol v tom, že stará poistná zmluva bola nastavená na dnes absurdnú sumu. Za tých 33 300 € si dnes v okolí Žiliny nikto nekúpi ani jednoizbový byt.

A čo vlastne máte poistené?

Okrem podpoistenia je tu ešte aj druhá hrozba. Ľudia vedia, koľko platia za poistné zmluvy, ale len zlomok z nich vie, za čo platia. Poistné zmluvy majú viac strán popísaných malými písmenkami a ruku na srdce, kto z bežných ľudí si ich číta? Vedeli ste napríklad, že väčšina poisťovní plní poistnú zmluvu len pri priamom údere blesku do domu? Ten je ale málo pravdepodobný. Oveľa častejšie sa stáva, že blesk udrie do stĺpu elektrického vedenia, alebo trafostanice a následné prepätie na sieti zničí spotrebiče v dome (aby toho nebolo málo, niekedy ešte aj spôsobí požiar). Niektoré poisťovne zase vôbec nekryjú škody spôsobené spodnou vodou a tak ďalej.

Čo s tým?

Poistenie nehnuteľnosti si aktualizujte. Ak majú Vaši rodičia poistenú nehnuteľnosť, skontrolujte im, na akú sumu. Poistné podmienky môžu byť niekedy písané zložitým jazykom a často sú v zmluve uvedené rôzne výnimky. Dôkladne si v zmluve preštudujte najmä časti Predmet poistenia a Výluky z poistenia. Ak sa v právnej terminológii príliš neorientujete, je dobré ukázať zmluvu odborníkovi, ktorý Vám vysvetlí, čo všetko poistené máte. Svoj majetok môžete mať za rovnaké peniaze poistený perfektne, alebo mizerne.

 

Chcete si nechať prekontrolovať Vaše poistenie nehnuteľnosti? Využite bezplatnú konzultáciu. Vyplňte tento kontaktný formulár a ja Vás budem čo najskôr kontaktovať.

Ľuboš Bebčák, 1.8. 2014

 

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode