Detské poistenie 

Alebo ako zabezpečiť budúcnosť svojich detí? 
 

Keď sa pýtam rodičov, čo je najvzácnejšie v ich živote, takmer vždy dostanem odpoveď, že ich deti. Pre niektorých sú aj zmyslom života. Tak ako zabezpečiť svojim deťom bezpečnú budúcnosť?

Riziková časť - poistenie dieťaťa

Každý rodič chce, aby bolo jeho dieťa v bezpečí. Úrazy v školách, na detských ihriskách, alebo na dvore sú u detí veľmi bežné. Dieťa sa ešte len učí, čo je bezpečné a čo nie (papanie piesku, ťahanie psov za uši, vybehnutie na cestu, lezenie po stromoch...), preto potrebuje zvýšený dozor a ochranu pre prípad úrazov. Rodičia vedia, že dobré poistenie v prípade úrazu dieťaťa zmierni finančné výdavky rodičov. Našťastie výhodou detských poistení je, že sú v porovnaní s poistením dospelých výrazne lacnejšie.

 

Lenže rodičia sa musia rozhodnúť, ako bude poistenie vyzerať. Existuje množstvo pripoistení, veľa spôsobov výpočtu a možností plnenia, medzi ktorými sa dá na Slovenskom trhu vybrať. Aké typy poistenia by nemali chýbať v zmluve? A čo sa poisťovať v dnešnej dobre už neoplatí? Ktoré veci plní poisťovňa hneď po úraze a ktoré až po vyliečení? Ako získať zľavy, alebo bonusy? A ktorá poisťovňa ponúka najlepšie?

 

„Hodnota bezpečnej budúcnosti pre vaše deti je na nezaplatenie.“

 

Okrem poistenia pre prípad úrazu je v súčasnosti viac než vhodné poistiť dieťa aj pre závažné ochorenia. Tie postihujú čoraz viac ľudí, deti nevynímajúc. Dnes žiaľ aj malé deti môžu dosať celiakiu, detskú cukrovku, alebo zhubný nádor (osobne takéto deti poznám). S tým sú spojené enormne zvýšené finančné výdavky a stres v rodine. Keby rodičia vedeli, čo ich dieťa čaká, aspoň by sa na to pripravili, ale to nikto nikdy nevie vopred. Preto vhodné poistenie môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou.

 

Sporiaca časť - šetrenie pre dieťa

Druhou dôležitou funkciou poistenia je našetrenie určitej sumy pre dieťa. Do života sa úplne inak vstupuje s našetrenou sumou a je jedno, či sa nakoniec použije na zaplatenie vysokej školy, vodičský preukaz, kúpu auta, alebo čohokoľvek iného. Vďaka tomu sa môže dieťa rýchlejšie osamostatniť.

Samozrejme ľahšie sa dieťaťu odkladá po 20-50 € mesačne počas 10-20 rokov, akoby ste tie peniaze mali ukrojiť zo svojho rozpočtu z mesiaca na mesiac. Nespornou výhodou je, že peniaze sa niekde zhodnocujú a rastú. Čím lepšie zvolený fond a správcovská spoločnosť, tým vyššia nasporená suma.

Detské poistenia spájajú práve zabezpečovaciu časť (kde je dieťa chránené pred zdravotnými komplikáciami) a šetriacu časť. Je už len na rodičoch, či kladú väčší dôraz na šetrenie, alebo na zabezpečenie, či sa rozhodnú vyrovnať tieto dve časti.

 

Otázniky pri výbere detského poistenia

Lenže v hre sú aj otázky, ktoré rodič posúdiť nedokáže a je ich možné zodpovedať až po konzultácii s odborníkom.

  • Koľko peňazí by malo mať dieťa na svoj štart do života?
  • Čo (a prečo) by nemalo chýbať v poistnej zmluve?
  • Čo v prípade, ak rodičia nemôžu platiť poistenie pre svoje dieťa z dôvodu, za ktorý nemôže?
  • Aké doplnky a zľavy sa dajú získať?
  • Má vôbec rodič istotu, že nech sa stane čokoľvek, peniaze budú vyplatené?
  • Ako postupovať pri poistnej udalosti a kto sa postará, aby kvôli nedostatku podkladov poisťovňa nevyplatila plnenie?
  • Ako sa ktoré pripoistenie ráta?
  • Aké sú rozdiely v ponukách konkurenčných poisťovní?
  • Ako zabezpečiť, aby nedošlo k poistnému podvodu?
  • Ktorá ponuka je najlepšia?

Tieto otázky netreba podceniť. Na pobočkách poisťovní radi komukoľvek čokoľvek poistia - a dokonca veľmi rýchlo. Lenže tá rýchlosť je prirodzene na úkor kvality.

Dobre nastaviť poistenie, to je práca pre odborníka. Nechcem tým povedať, že jediný odborník som ja - je ich na Slovensku dosť, avšak stále veľmi málo. Odborník nastaví detské poistenie tak, aby bolo dieťa chránené najlepším možným spôsobom, aby sa šetrenie zhodnocovalo do čo najvyššej výšky  - to všetko v rámci vašich finančných možností.

 

Ľuboš Bebčák, 3.6.2015

 

Diskusná téma: Detské poistenie

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode