Prečo zmeniť poistku na auto

 

Raz ročne je možné zmeniť svoje poistenie auta. V iných poisťovniach môžete ušetriť pár eur, ale aj veľa stratiť.

Výber toho správneho PZP

Každý pri uzatváraní povinného zákonného poistenia motorového vozidla (PZP), pozerá najskôr na cenu. Lenže existuje také príslovie - „Nie sme tak bohatý, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci.“  Táto múdrosť sa používa najčastejšie v súvislosti s lacnými výrobkami, ale platí to aj pre PZP.

Ak sa počas roka nestane žiadne poistná udalosť, je naozaj cena PZP to jediné, čo vás bude zaujímať. Ale kto už poistnú udalosť riešil, ten vie, že v hre sú aj iné faktory.

 

  • 1)  Krytie

Výberom o 5 € lacnejšieho PZP môže majiteľ vozidla prísť o výšku poistného krytia. Základné parametre PZP sú dané zo zákona, ale v niektorých spoločnostiach je poistné krytie vyššie (napríklad dvojnásobné, pričom cena je vyššia oproti konkurencii len o 20-30%).

 

  • 2) Bonusy

Poisťovne dávajú klientom navyše čiastkové úrazové poistenie posádky auta, poistenie proti živlu či vybrané súčasti z havarijného poistenia. Niekedy ide len o ťaháky, ktoré pre klienta prakticky nič neznamenajú, inokedy sú tieto benefity naozaj relevantné a pri porovnávaní zavážia. Je treba vedieť, čo presne sa za týmito bonusmi ukrýva a kto to funguje v praxi.  

 

  • 3) Prístup poisťovne

Niektoré poisťovne pracujú pomaly, ich asistenčné služby sú nulové, telefonické čísla obsadené, alebo pracovníci, s ktorými budete komunikovať, absolútne neznalý. Hovorím o jednej konkrétnej poisťovni, ktorá sa na nedostatok klientov rozhodne sťažovať nemôže. Zažil som dva krát v poisťovni, že ma z jedného telefonického pracovníka prepojili na druhého, druhý na tretieho a tretí späť na prvého. To, že sa väčšinu času jednoducho dovolať nemôžete, som už spomínal. Riešiť udalosť cez takúto spoločnosť je na pevné nervy.

Viem dokonca o prípade, kedy veľká a známa poisťovňa jednoducho (a drzo) odmietla hradiť PZP. Klient sa však nedal odradiť, nasledoval súd a ten rýchlo rozhodol v prospech klienta. 

Pre porovnanie iná poisťovňa vyriešila všetko okolo poistnej udalosti sama a rýchlo - stačil jeden telefonát. O tom, ako poisťovne fungujú, sa dozviete len od ľudí, ktorí s nimi majú bohaté osobné skúsenosti. Na internete, kde sa nachádzajú prepočty a porovnania, takéto informácie nenájdete.

 

Niekoľko tipov ako znížiť cenu PZP

Jedna poisťovňa môže v jednom čase jedného klienta vyjsť v rôznej cene. Je to zvláštne, ale je to tak. Mám pár skúseností, kedy moji klienti mali uzatvorené PZP v istej poisťovni. Keď som im urobil prepočet, vyšlo mi, že poistenie toho istého auta v tej istej spoločnosti im môžem urobiť o 20 € lacnejšie.

Ako je to možné? Uzatvorenie poistenia cez rôzne konečné články môže mať rôznu cenu. Poistiť sa dá priamo v poisťovni, cez internet, alebo cez externé spoločnosti. Ceny sa líšia presne podľa toho, pretože rôzny koncový sprostredkovatelia si u poisťovne vydobyli rôzne zľavy.

Ďalším faktorom je, že konečný sprostredkovateľ  niekedy môže dať obchodnícku zľavu, ale s tým poriadne klesne aj výška jeho provízie (väčšina obchodníkov ju preto nedáva).

Posledná vec, ktorá môže podstatne upraviť konečnú cenu PZP, je správne vyplnenie údajov o majiteľovi auta a o vozidle. Autá používané na podnikateľské účely môžu mať PZP drahšie ako autá používané na osobné účely. V niektorých poisťovniach klesá poistné ak má majiteľ auta dieťa (je predpoklad, že bude jazdiť opatrnejšie), ak pochádza z mesta s malou premávkou, alebo ak má v danej spoločnosti uzatvorené ešte iné zmluvy.
 

Podávanie výpovede

Kto chce zmeniť poisťovňu, v ktorej má uzatvorené povinné zákonné poistenie motorového vozidla (PZP), musí viac ako šesť týždňov pred koncom poistného obdobia doručiť výpoveď do poisťovne. Nestačí ju len odoslať - musí byť pred toto lehotou prijatá v spoločnosti. Keďže sám dobre viem, že našej pošte môže doručenie trvať pár dní a naše poisťovne sa s preberaním zásielok príliš neponáhľajú, je dobré zaslať výpoveď s dostatočným predstihom.

Poistné spoločnosti majú svoje vlastné tlačivá na ukončenie, ale zo zákona musia akceptovať aj výpoveď napísanú vlastnými slovami.  Vo výpovedi je nutné uviesť číslo poistnej zmluvy, údaje o majiteľovi auta a jasne formulovať, že žiadate o ukončenie poistenia ku koncu poistného obdobia.

 

Uzatvorenie novej poistnej zmluvy

Zmluvu je nutné uzatvoriť tak, aby začala platiť hneď po skončení platnosti predchádzajúcej zmluvy. Auto nemôže jazdiť po cestách bez platného PZP - jednak je to proti zákonu, ale hlavne je o veľké riziko. Ak spôsobíte škodu v čase, keď nemáte uzatvorené PZP, pripravte svoju peňaženku na hradenie škody a ešte zaplatenie pokuty.

23.11. 2015, Ľuboš Bebčák

 

PS1Máte záujem o kvalitné a lacné poistenie vozidla? Chcete vedieť všetky plusy a mínusy, ktoré pri vašom PZP poisťovne ponúkajú?  Vyplňte kontaktný formulár a ja vám odpoviem, aké sú vaše možnosti.

PS2Stiahnite si zdarma aj vy e-book KĽÚČ K VAŠIM PENIAZOM a zistite, ako naplniť svoju peňaženku do prasknutia.

Diskusná téma: Prečo zmeniť poistku na auto

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode