Ako získať štátny príspevok pre mladých

 

Bývate u rodičov, alebo v podnájme, no už vám to nestačí? Chcete sa pohodlne vyvaliť vo vlastnej obývačke, zariadiť si kuchyňu podľa vlastných predstáv a mať svoje súkromie? Ak máte viac ako 18, ale menej ako 35, môžete si kúpu vlastného domova uľahčiť vďaka štátnemu príspevku pre mladých.

Podmienky k štátnemu príspevku pre mladých

Štátny príspevok pre mladých je jedna z posledných naozaj efektívnych štátnych dotácií, ktoré ešte v súčasnosti fungujú. Ale nedostane ju každý. Prvé obmedzenie je vekové. Žiadateľ musí mať 18 35 rokov. O štátny príspevok môže žiadať aj pár, vtedy však musia túto podmienku spĺňať obaja. Rozhodujúci je vek aký žiadatelia majú ku dňu podania žiadosti o štátny príspevok.

Nárok na štátny príspevok pre mladých majú tí, ktorí nepresiahnu zárobok 1088,1 € v hrubom. Minulý rok mohol žiadateľ zarábať o niečo viac, ale prvého januára sa táto hranica znižovala o 26 €. Ak o štátny príspevok žiada dvojica, horná hranica maximálneho príjmu sa zdvojnásobí (na 2176,2 € mesačne). To je výhodné, ak jeden z partnerov má lepšie platenú prácu s vysokým príjmom a druhý má nižší príjem. Ak žiadatelia túto hranicu aj tak presiahnu, štátny príspevok im jednoducho nebude pridelený.

 

Ako funguje štátny príspevok?

Štátny príspevok pre mladých sa poskytuje na prvých 5 rokov, avšak do hodnoty 70% LTV a maximálne na sumu 50 000 €. Ak všetky tieto podmienky spĺňate, štátny príspevok vám úrokovú sadzbu zníži o 3% (2% poskytne štát a 1% zacvaká banka). Nezabudnite, že štátny príspevok pre mladých je možné použiť len na jednu jedinú hypotéku.

Dnes, keď väčšina bánk ponúka hypotekárne úvery s úročením pod 3% to znamená, že hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých môže byť prvých 5 rokov s 0% úročením! Za túto dobu banke nič neplatíte (za predpokladu, že máte vybavenú hypotéku bez poplatku za poskytnutie a že nevyužívate možnosť poistenia), splácate len požičanú sumu. Štátny príspevok pre mladých je ideálny spôsob, ako pri hypotéke ušetriť poriadny balík peňazí.

 

Čo mi tento príspevok prinesie?

Pre lepšie vysvetlenie uvediem jeden príklad z mojej praxe. Mladý pár kupoval byt za 65 000 €, požičiaval si od banky 45 000 €. Banka im vyrátala úrok 2,3%, a podľa neho mesačnú splátku 234,10 €.

Lenže potom sa skotaktovali so mnou a dozvedeli sa, že spĺňajú vekové aj príjmové podmienky na štátny príspevok pre mladých. Bol urobený nový prepočet. So štátnym príspevkom pre mladých im tá istá banka vyrátala mesačnú splátku na krásnych 187,69 €.

Zrátajte si, koľko mesačne mladý pár ušetrí a akú sumu ušetria za celých päť rokov. Pekná sumička, že? A to berte v úvahu, že úrok 2,3% vôbec nie je zlý, na mnohých hypotékach je oveľa horší. V súčasnosti banky s pokojným svedomím dávajú hypotéky s úrokom 4,44%, alebo dokonca vyše 5%. Ľudia, ktorí sa nevenujú svojej hypotéke, alebo nepožiadajú o prekontrolovanie hypotéky odborníka, preplácajú.

Kde a ako požiadať o hypotéku pre mladých?

Len niektoré z bánk spolupracujú so štátom a ponúkajú možnosť štátneho príspevku pre mladých. Ide o tieto banky:

  • ČSOB, a.s.
  • OTP Banka Slovensko, a.s.
  • Prima banka Slovensko, a.s.
  • SBERBANK Slovensko, a.s.
  • Slovenská sporiteľňa, a.s.
  • Tatra banka, a.s.             
  • UniCredit Bank
  • VÚB, a.s.

Požiadať o hypotéku pre mladých môžete priamo v banke. Predložíte písomnú žiadosť o štátny príspevok. Každá banka má trochu iný postup, je potrebné sa informovať v konkrétnej banke.

Ľuboš Bebčák, 22.2.2015

 

Čo by ste povedali na to, keby vám väčšinu vecí okolo hypotéky vybavil odborník na financie? Predostrie vám všetky dostupné ponuky a poradí vám, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a dohliadne na to, aby ste dostali všetky zľavy na ktoré máte právo. Vy pôjdete do banky len na finálny podpis. Ak sa vám táto predstava páči, napíšte mi prostredníctvom kontaktného formulára, alebo mi zavolajte.

 

Diskusná téma: Ako získať štátny príspevok pre mladých

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode