Máme raz toľko drahšie úvery ako západ EU

 

Podľa najnovšej správy európskych analytikov Slováci sú rizikovejší ako väčšina našich susedov a o peniazoch takmer nič nevedia. Preto nám vraj banky poskytujú nevýhodné úvery.
 

Rozdiely v RPMN

Napriek vstupu do eurozóny pred niekoľkými rokmi ju v mnohých smeroch vôbec nedoháňame. Nákladnosť úveru je vyčíslená v RPMN (od nedávna je výška RPMN uvedená povinne v každej úverovej zmluve). Možno by ste radi mali úver za európskych podmienok, kde je priemerná RPMN 7%. Žiaľ, na Slovensku je priemerná RPMN viac ako dvojnásobne vyššia, až 16%! Platíme na poplatkoch bankám viac ako Francúzi, Nemci, alebo rakúsky susedia.

Hovorcovia bánky sľubujú, že sa to zmení, ale odborníci tomu neveria. Tvrdia, že tento vývoj záleží od situácie v krajine, nie od politky samotných spoločností. Dôležitá je finančná gramotnosť Slovákov, ich výška príjmov a nezamestnanosť v štáte.


 

Ako uvažujú banky

Žiadna Slovenská banka už dávno neexistuje. Všetky banky, ktoré na Slovensku pôsobia, sú nadnárodné a fungujú na území viacerých krajín. Pre Slovákov však platia iné pravidlá ako pre iné krajiny, napríklad pre našich najbližších susedov Čechov. Všetci vieme, že západné krajiny sú ekonomicky pred nami a majú bohatších klientov, z toho dôvodu sú pre banky omnoho menej rizikové. Kým sa nezmení situácia, pre banky bude naša krajina menej bezpečná a aby vykryli vyššie riziko, stále si budú účtovať väčšie poplatky.

Ďalšou podstatnou vecou je orientácia vo financiách. Slováci v priemernom porovnaní so zvyškom Európy nerozumejú peniazom, nesledujú vývoj, držia sa už dávno neplatných faktov, v otázke peňazí dávajú v prvom rade na reči okolia. Stále veľa ľudí, ktorý majú nejaký úver, nevie čo je RPMN, napriek tomu si takmer všetci myslia, že sa orientujú dostatočne. Otázka znie: dostatočne na čo? 

Slováci a otázka osobných financií

Za seba hovorí aj starší prieskum, ktorý porovnával kde si zhodnocujú svoje peniaze obyvatelia európskych krajín. Zistilo sa, že v rámci Európy sú stále veľké rozdiely. Porovnanie Slovákov s Nemcami je ukážkové. V Nemecku si 49% obyvateľov zhodnocovalo úspory investovaním, 27% bankovými vkladmi a 24% cez poisťovne. 90% Slovákov si peniaze zhodnocovalo v bankách, 9% v poisťovniach a 1% na kapitálovom trhu.

Pritom najväčšie zhodnotenia sa dosahujú na kapitálovom trhu, o niečo nižšie v poisťovniach a najnižšie v bankách. (Prečítajte si článok o tom, ako (ne)zarobiť peniaze cez banku, alebo o tom, ako to je v skutočnosti  s výnosnosťou veľmi reklamovaného najlepšieho sporiaceho účtu)

Máme horšie podmienky ako iní Európania, ale môžeme si za to z veľkej miery sami. Čo robiť? Pri konkrétnom úvere odporúčam využiť profesionála, ktorí vám dohodne tú najmenšiu RPMN. V širšom zmysle sa Slováci musia naučiť narábať s peniazmi a tu každý musí začať sám od seba. Čím skôr, tým lepšie!

Ľuboš Bebčák, 26.4.2015

 

 

Ak si chcete zabezpečiť naozaj dobrý úrok, obráťte sa na kvalitného finančného špecialistu. Ak takého nepoznáte a ste zo Žilinského kraja, máte možnosť kontaktovať mňa. Vyplňte jednoduchý formulár a ja Vám odpoviem.

 

Diskusná téma: Máme raz toľko drahšie úvery ako západ EU

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode