Najdôležitejšie triky k vlastnému bývaniu

 
 

Najväčšia životná investícia je pre 99% Slovákov kúpa vlastného bývania. Pri súčasných zárobkoch, ktoré nie sú práve astronomické, existujú dve hlavné možnosti: hypotéka a stavebné sporenie.

Nedá sa jednoznačne povedať, či je lepšia cesta stavebného sporenia, alebo cesta hypotéky. Vždy to záleží od nehnuteľnosti, vašej aktuálnej situácie a podmienok na trhu. Šikovný finančný maklér vie oba spomínané produkty použiť na mnoho spôsobov.

 

Najskôr sporenie, potom hypotéka?

Sporiť je vždy lacnejšie, ako zadlžiť sa. Lenže získať financie na  kúpu bytu / domu len sporením by trvalo veľmi dlho. Avšak stále sa oplatí našetriť aspoň časť sumy. Ak nemáte našetrené nič a musíte si požičať  100% z kúpnej ceny (100% LTV), banka vám dá vždy horší úrok. V blízkej budúcnosti vám ho už nemusia dať vôbec. Pri úvere do 80% LTV banka vidí, že viete narábať  s peniazmi a nie ste rizikový klient, preto môže poskytnúť nižší úrok.

 

Dve základné prekážky

Sadzby hypoték sú na minime - aj preto je medziročný nárast nových hypoték viac než 10%. Lenže nie vždy to je tak jednoduché...

Základnou prekážkou je úverový register, v ktorom sú dokladované všetky vaše úverové vzťahy. Banka doňho môže nahliadnuť až keď si požiadate o úver a vidí posledných 5 rokov vašej úverovej histórie. Ak nie je čistá, banka na Vás hneď pozerá prísnejšie a úver dostanete len ťažko (respektíve vôbec).

Lenže zamietnutá žiadosť v jednej banke znamená sťažená situácia v ďalších. Každú zamietnutú žiadosť o úver vidia aj ostatné banky. Chodiť skúšať od banke k banke je hlúposť, omnoho lepšie je ísť za odborníkom, ktorý má o bankovom trhu prehľad a vie, ktorá banka má aké požiadavky a kde je Vaša žiadosť priechodná.

Prekážka druhá : rozdiel medzi skutočným a papierovým príjmom. Či zamestnanci, ktorí dostávajú časť príjmu „na ruku“, alebo podnikateľ s „optimalizovanými daňami“ nemajú u bánk veľkú šancu. Našťastie tu opäť pomôže finančný maklér.

 

Zákutia hypoték

Hypotéka je jeden z najzložitejších produktov na finančnom trhu. Aj pracovníci bánk sa vyznajú len v hypotekárnych ponukách svojej banky, o možnostiach u konkurencii nemajú ani zdanie. A už vôbec nevedia využiť triky a výhody kombinovania rôznych produktov. Dobrý finančný maklér toto všetko ovláda.

Chceli by ste hypotéku bez preplatenia? Alebo o hypotéku na prvý päť rokov s 0% úrokom? Dá sa toho oveľa viac!

 

Najskôr hypotéka, potom úver

Rodiny s hypotékou pre mladých vďaka tomu môžu využívať prvých päť rokov až 0% úrokovú sadzbu. Aj keď sú aktuálne úrokové sadzby hypoték na minime, s oživením ekonomiky opäť porastú. Mladé rodiny by sa mali už dnes pripraviť na dobu, kedy ich zvýhodnená hypotéka pominie a narastú im aj mesačné výdavky (s koncom hypotéky pre mladých úrok zvýšený o 3% a očakávaný nárast úrokových sadzieb na trhu).

Ak spolu s hypotrékou uzavrú aj stavebné sporenie, môžu o päť rokov, keď im skončí zvýhodnenie v banke, prejsť na stavebný úver (refinancovať hypotéku) a získať nízky úrok až do úplného splatenia nehnuteľnosti.

 

V čom pomôže sprostredkovateľ?

  • Má prehľad o ponukách všetkých bánk a vie začať u tej najlepšej
  • Na základe kontaktov a skúseností dohodne s bankou lepšie podmienky
  • Odbremení vás - nemusíte nikam chodiť, sprostredkovateľ vás navštívi v čase ktorý vám vyhovuje, hneď vás informuje o všetkých možných prekážkach a dokumentoch, ktoré budete potrebovať.
Sprostredkovateľ je vždy lepšia voľba ako zamestnanec banky.

Ľuboš Bebčák, 22. 11. 2014

 

Ak uvažujete nad novou hypotékou, refinancovaním, alebo  máte k problematike otázky, kontaktujte ma. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode