NBS konečne uplietla bič na nebankovky

 

Všetky Slovenské nebankové subjekty musia do konca mája požiadať o licenciu. Získať ju vraj nebude tak ľahké. Spoločnosti, ktoré ju do konca augusta nedostanú, musia od 1.9. prerušiť poskytovanie úverov. Podľa NBS by mohlo odzvoniť predraženým pôžičkám, ale aj malým písmenkám v úverových zmluvách, ktoré časom prinášajú veľké problémy.

 

Nebankovky nezmiznú

Získať licenciu má byť problém predovšetkým pre malé spoločnosti, tie veľké podľa všetkého majú dosť prostriedkov na to, aby sa právne zastrešili a upravili svoje fungovanie. Nebankovky sú vynaliezavé. Vysoké úroky, ktoré nebankovkám stopol zákon v lete, dokázali nahradiť zvýšením rôznych poplatkov k poskytnutiu pôžičky, čo sa premieta do RPMN úverových zmlúv. Málo ľudí však vie, čo to RPMN vôbec je.


Trh s úvermi sa ale neprečistí dokonale. Malé rýchle pôžičky do 100 € nepodliehajú bankovej kontrole. Týmto smerom sa môžu orientovať nebankovky, ktorým od septembra pozastaví NBS činnosť. Fungujú u nás už spoločnosti, ktoré pošlú peniaze na základe aplikácie, alebo zaslanej SMS. Samozrejme s poriadne vysokým úrokom.

Ani tento zákon však neočistí trh od premrštených úrokových sadzieb, vysokých poplatkov a neprijateľných podmienok v zmluvách. Riešením by skôr bolo zvýšenie finančnej gramotnosti medzi väčšinou populácie. Stále sme vo finančnej gramotnosti jeden z najzaostalejších štátov v Európe a ľudia podliehajú reklame tlačenej cez médiá - na úkor vlastnej peňaženky.

Ľuboš Bebčák, 3. 4. 2015

 

Rozšírte si svoje finančné obzory a získajte zdarba e-book Kľúč k vašim peniazom. Stačí vyplniť on-line formulár a e-book vám príde na mail.

Diskusná téma: NBS konečne uplietla bič na nebankovky

 • Dátum: 28.06.2018 Vložil: Mup

  Titulok: Подскажите где вы купить качественные оригинальные часы?

  Здравствуйте все, подскажите где не запрещается сметь с прилавка качественные оригинальные час

  Odpovedať

 • Dátum: 09.06.2018 Vložil: Roberthut

  Titulok: highly praised site Jarle Thorsen

  comfortable resource Jarle Thorsen itel global group

  Odpovedať

 • Dátum: 06.04.2015 Vložil: emanuel

  Titulok: prachy

  je to pravda odveka ze prachy nerobia z cloveka cloveka,a preto jake z toho plinie pouzenie musia vrait dary ktore sme im dali

  Odpovedať

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode