Nebankové subjekty

Nebankové subjekty - predátori vo svete pôžičok. Tí, ktorí sa nevyznajú vo finančnom pralese, by sa mali držať čo naďalej od nebankových subjektov (tzv. nebankoviek). Niektoré nemorálne praktiky sa podarilo odbúrať, stále však je na čom pracovať. Málo informovaní klienti, ktorí potrebujú súrne požičať (napríklad na nedoplatok za energie), sú na každodennom jedálničku týchto predátorov.

Banky vs. nebankovky

Ak už naozaj potrebujete peniaze, rozhodne sa oplatí požičať si radšej v banke. Tie kontroluje NBS a riadia sa podľa prísnejších noriem. Len minimálne vám hrozí, že sa stanete obeťou nejakej nekalej praktiky.

Druhou výhodou bánk sú nižšie úroky. Banky vo všeobecnosti požičiavajú za menšie úroky ako nebankovky. Ak úver v banke preplatíte o 200-300 €, rovnaký úver v nebankovke môžete preplatiť o 300-1000 €. Ale aj viac... Problém je v tom, že nebankovky vlastne nemajú vrchnú hranicu. Na trhu existujú ponuky na krátkodobé pôžičky s úrokom 25% za 15 dní. To znamená úrok 600% ročne. Ak sa vám takýto úver nepodarí rýchlo splatiť, každý mesiac dlžná suma narastie o 50%.

Výška úroku nie je jediným relevantným kritériom. Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN) je termín, ktorému síce málokto rozumie, ale významne ovplyvňuje koľko finančnej inštitúcii klient zaplatí. Sú to náklady spojené s vybavením úveru, čiže poplatky, ktoré inštitúcii klient zaplatí. Opäť platí, že u bánk sú spravidla omnoho nižšie ako u nebankoviek. Ak u bánk môže byť RPMN vo výške 7-15% z požičanej sumy (úver vo výške 2500 €), u nebankoviek to býva podstatne viac, od 15% vyššie.

Nebankovky zase vedú oproti bankám v tom, že nemajú poplatky za poskytnutie, vedenie a predčasné splatenie úveru. To je síce málo podstatná suma oproti výške úrokov a RPMN, avšak pre klientov na úplnej mizine to je relevantné kritérium. Avšak dnes sa tieto poplatky u bánk znižujú, niekde takmer miznú a v rámci akcií sa odpúšťajú.

 

Overovanie príjmu

Nespornou prednosťou nebankoviek je to, že si väčšinou neoverujú prímy klienta (niektoré nebankovky už začali) a požičajú aj niekomu, kto vlastne nemá z čoho splácať. Také nebankovky na tom stavajú, pretože pri omeškaných splátkach môžu uvaliť poriadne sankcie. Klient si buď zase požičia v nejakej nebankovke (a tým sa dostáva do klesajúcej špirály) aby mohol zaplatiť, alebo mu na dvere zaklopká exekútor.

Takže ak vám nikto nechce požičať, radšej ani nehľadajte ďalej. To, čo nájdete, Vás dostane do omnoho väčších problémov. Internet sa len hemží depresívnymi príspevkami v poradniach, kde svoje otázky dávajú bezradní klienti.

 

„Lepšie“ a „horšie“ nebankovky?

Nebankové subjekty jednoznačne nie sú tak výhodné a bezpečné ako banky, ale aj medzi nebankovkami samotnými existujú diametrálne rozdiely. Len ťažšie to posúdiť.

Do Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov (APSÚ SR)  sa podľa ich slov združili najvýznamnejšie spoločnosti, ktoré zastrešujú v oblasti pôžičiek do 1500 € až 73% trhu. Zo svojich radov vylúčili spoločnosť Pohotovosť s.r.o., ktorá môže slúžiť ako odstrašujúci príklad. Podľa hovorcu APSÚ SR spoločnosť Pohotovosť nedodržiavala záväzný etický kódex (odporúčam prečítať napríklad tento článok).

Ako spoznať úžernícku nebankovu

Je to jednoduché: Firmá nemá sídlo, odmieta osobné stretnutia, má ľahké (alebo žiadne) kritériá na požičiavanie, ponúka malé sumy za vysoké úroky a má nejasne formulované zmluvy. Internet je dobrým zdrojom, na ktorom si môžete preklepnúť každú nebankovku, pretože mnoho nešťastných klientov sa chce podeliť o svoje skúsenosti. Odrazu si prečítate nejeden nešťastný príbeh, ktorý by Vás mohol varovať.

Ak ste sa predsa len dostali do problémov, možno Vám vám pomôže toto.

Významným faktorom umožňujúcim rozmach nebankoviek je nízka ekonomická gramotnosť obyvateľstva. Ľudia nevedia hospodáriť so svojimi peniazmi. A je jedno, koľko zarábajú, ak míňajú viac. Pôžička nie je dobré riešenie, pôžička od úžerníckej spoločnosti je cesta do pekla.

Ľuboš Bebčák, 18. 8. 2014

Ak máte akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode