Plánujete úver?
Pozor, možno ho od 1. marca nedostanete

 

Možno už pár mesiacov premýšľate nad tým, že si vezmete úver na auto, modernizáciu, alebo niečo iné, ale ešte ste sa nerozhýbali. Alebo dokonca plánujete kúpiť byt na hypotekárny úver a stále si myslíte, že máte ešte čas. No, možno áno, možno nie. O pár dní sa zmenia pravidlá.

V minulosti, ak niektorá banka zmenila pravidlá, mohli ste to skúsiť v konkurenčnej. Teraz to tak jednoduché nebude. Pravidlá sa nebudú meniť lokálne, v jednej banke, ale celoplošne.

Ako som už spomínal v článku pred niekoľkými mesiacmi, Národná banka Slovenska (NBS) vydala súbor odporúčaní, ktorý komerčné banky začínajú postupne uplatňovať. Tu je zoznam tých najdôležitejších zmien.

 

Spotrebné úvery len na 8 rokov

Úvery založené nehnuteľnosťou bude možné splácať maximálne 30 rokov (čo nie je až taká zmena, pretože vo väčšina bánk toto obmedzenie už mala) a spotrebné úvery len 9 rokov. Toto obmedzenie postihne veľa domácností. Obrovské percento súčasných spotrebných úverov je nastavených na dobu splatnosti 10 rokov a tým, že sa doba splatnosti skracuje, zvyšuje sa aj mesačná splátka. Lenže to nie je všetko - od 1.1. 2016 budú banky poskytovať spotrebné úvery už len na 8 rokov! So skrátením splatnosti úverov sa nutne zvyšuje výška splátok, čo určite nepoteší žiadnu rodinu, ktorá má tesný domáci rozpočet.

 

Hypotéka len na časť z hodnoty nehnuteľnosti

Donedávna šlo bez väčších problémov získať na byt v hodnote 70 000 € hypotéku 70 000 €, čiže 100%-né financovanie (100% LTV). Hypotéky na financovanie 100% z ceny nehnuteľnosti sú v súčasnosti  ťažšie dostupné. Podiel nových hypotekárnych úverov presahujúcich financovanie nad 90% LTV nepresiahne 25%. Časom sa bude tento podiel ešte zmenšovať. V praxi to znamená, že ak si plánujete od banky požičať 100% z ceny zakladanej nehnuteľnosti, narazíte na problémy a ľahko sa môže stať, že vás banka odpíše a úver vám neposkytne.

A to vám môže poriadne nabúrať plány nehovoriac o tom, že už ste zaplatili niektoré poplatky (napríklad ste zaplatili za znalecký posudok) a obetovali nejaký čas na vybavovanie.

 

Povinné overovanie príjmu

Od prvého marca končia úvery bez overovania príjmu. To je komplikácia predovšetkým pre ľudí, ktorí nemajú preukázateľný príjem v dostatočnej výške (a takých je dosť). Čestné vyhlásenia o príjme už akceptované nebudú. NBS chce týmto krokom zamedziť poskytovaniu úverov klientom, ktorí nie sú schopní ich splácať. Ak teda plánujete požiadať si o úver a váš príjem nie je overiteľný, máte posledné dva týždne na to, aby ste ho dostali (aj to len niekde).

Navyše pri počítaní vašej schopnosti splácať úver budú banky rátať aj s tým, že sa úrok navýši o 2%. V praxi: Ak budete žiadať hypotéku na sumu 70  000 € a pri úrokovej sadzbe 2 % p.a. vám vyjde mesačná splátka 260 €, banka si ešte preráta, či ste s vašimi výdavkami schopní platiť hypotéku aj za predpokladu, že úroková sadzba stúpne na 4% p.a. Vtedy vám vychádza výška mesačnej splátky 335 €. Ľudia ktorých príjem len tak-tak dostačuje na jej poskytnutie po novom už nemusia cez toto nové opatrenie prejsť. Hypotéka im bude jednoducho zamietnutá.

Toto opatrenie tiež má svoj zmysel. Aktuálne sú úrokové sadzby rekordne nízko, lenže takáto situácia nebude večne. Očakáva sa, že sadzby porastú a s nimi aj výšky mesačných splátok. NBS chce týmto prísnejším preverovaním predísť neskoršej platobnej neschopnosti súčasných žiadateľov o úver.

 

Rada na záver

Tieto zmeny (a ešte ďalšie) banky musia zaradiť do svojich schvaľovacích procesov. Začne to o pár dní, už 1. marca, takže ak cítite, že niektoré z nových opatrení bude pre vás problém, konajte kým nebude neskoro.

Ľuboš Bebčák, 12.2.2015

 

Ak máte k financiám v roku 2015 akékoľvek otázky, kontaktujte ma elektronickou formou. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Diskusná téma: Plánujete úver? Pozor, možno ho od 1. marca nedostanete

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode