Pokuta za splatenie mimo fixácie hypotéky už len 1%

 

O pár dní začne platiť nový zákon o hypotekárnych úveroch, ktorý nadobúda platnosť 21. marca 2016. Najvážnejšou zmenou bude zmena limitu na pokutu za predčasné splatenie. V súčasnosti si banky za vyplatenie/refinancovanie hypotekárneho úveru počas fixácie môžu účtovať maximálne 5% z výšky úveru, čo takmer všetky aj robia. Od 21. 3. 2016 si budú môcť účtovať maximálne 1%.

Táto zmena sa samozrejme týka aj už existujúcich hypoték. Ak teda plánujete v blízkom období predčasne splatiť (refinancovať) svoju hypotéku, počkajte kým zákon nenadobudne platnosť. Pokuta za predčasné splatenie vo výške 5% pri 100 000 € hypotéke znamená 5 000 €. Ak počkáte kým nový zákon nadobudne platnosť, pokuta za to isté splatenie sa zníži na 1 000 €.

 

Aké zmeny prinesie pokuta len do 1%?

Toto opatrenie ešte viac posilní úverovú turistiku - klienti budú môcť opustiť súčasnú banku a prejsť s hypotékou k výhodnejšej ponuke od konkurencie. Na druhú stranu, banky si túto stratu budú chcieť nahradiť. Môžu zaviesť napríklad (podľa mňa absorudný) poplatok za poskytnutie úveru, ktorý v súčasnosti väčšina bánk neúčtuje.

Odporúčam využiť túto pozitívnu zmenu, oprášiť úverové zmluvy a dať si ich prehodnotiť svojmu finančníkovi. Predpokladám, že minimálne v troch prípadoch z piatich bude refinancovanie úveru výraznou úsporou pre domácnosti.

 

Ďalšie zmeny, ktoré prináša nový zákon:

  • Spotrebiteľ bude môcť odstúpiť od zmluvy bez udania dôvodu (do 14 kalendárnych dní)
  • Spotrebiteľ bude mať právo na mimoriadnu splátku úveru vo výške do 20 percent jeho hodnoty (vždy v čase do jedného mesiaca pred výročím)
  • Viac informácií pre spotrebiteľa (sumárne informácie o zostatku nesplatenej istiny a zaplatených úrokov pri uzatváraní, alebo predlžovaní zmluvy, zhrnutie podstatných informácií o úvere a spôsobe jeho poskytnutia)
  • Finanční agenti budú povinne informovať v rozdieloch medzi odplatami od jednotlivých finančných inštitúcií a o výške odplaty za sprostredkovanie

Ľuboš Bebčák, 13.1. 2016

 

PS1: Ak nemáte svojho finančníka, alebo s ním nie ste spokojní, môžete si svoju hypotéku nechať skontrolovať aj u mňa. Úspora na splátkach môže vášmu rozpočtu prísť vhod. Stačí, ak ma kontaktujete cez formulár.

PS2: Ak sa vám článok páčil, dajte o tom vedieť aj ostatným pomocou zdieľania na sociálnych sieťach.

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode