Rekordne nízke sadzby

V súčasnosti sme svedkami rekordne nízkych úrokových sadzieb a teda lacnejších hypoték. Prečo je tomu tak?

Dôvody

Tie sú v podstate tri.

1) Európska centrálna banka (ECB) po poslednom zasadnutí okrem iného znížila oficiálne úrokové sadzby na nulu. Chce tým stimulovať ekonomiku v eurozóne (je otázne, nakoľko sa jej to darí).

2) V eurozóne sme pozadu s priemernou výškou úverov na nehnuteľnosti. Donedávna sme mali druhý najvyšší úrok v eurozóne, podľa posledných informácií sme už „len“ tretí od konca. Vďaka tomu na Slovensku klesajú rýchlejšie ako v ostatnej eurozóne.

3) Prvé dva dôvody spustili tretí: nevídaný konkurenčný boj. Ešte pred polrokom sa hypotéky bežne fixovali na útok 3,5%, pred rokom na 4,5%. Keďže dnes ponúkajú banky úročenie okolo 2,5% (vo výnimočných prípadoch 2,0%!). Slováci sa vo veľkom púšťajú do refinancovania hypoték a banky sa o klientov bijú.

Navyše, čoraz viac ľudí si necháva poradiť od odborníkov, ktorí im vedia vybaviť naozaj nevídané úrokové sadzby a prípadne aj ďalšie výhody.

 

Budú klesať naďalej?

Záporná sadzba na depozitá nie je možná, takže z tohto hľadiska už znižovanie úrokových sadzieb nemôžeme očakávať. Tlak na znižovanie sadzieb môže vyvíjať už len konkurenčný boj, ktorí zatiaľ prebieha v nevídanej miere.

K tomu prispieva fakt, že dnes je na Slovenskom trhu nevídaný dopyt po spotrebných úveroch a hypotékach. Hypotéky rastú bez ohľadu na to, či je kríza, alebo nie je.

Je teda možné, že sa budú úrokové sadzby na hypotekárne úvery znižovať. Isté je, že zažívame zlatú éru výhodných hypoték a ak aj bude znižovanie pokračovať, už nebude tak rýchlym tempom.

Avšak možné je aj opätovné zvyšovanie sadzieb. To záleží od toho, ako sa bude vyvíjať ekonomická situácia a rozpočet.

Ľuboš Bebčák, 9. 10. 2014

 

Ak máte akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať prostredníctvom internetu. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

 

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode