Stavebný úver

 

Získať stavebný úver v jednej zo stavebných sporiteľní je o inom, ako získať spotrebný úver v banke. Najlákavejšou vecou je veľmi výhodný úrok, ktorý sa pohybuje od 2,9% p.a. vyššie a je značne lacnejší ako bežné „spotrebáky“ z bánk, alebo dokonca úvery z nebankoviek.

Na Slovensku fungujú tri stavebné sporiteľne, každá má iné podmienky na poskytnutie stavebného úveru. Informácie som zhrnul v tabuľke:


 

Hodnotiace číslo

V každej stavebnej sporiteľni je pre získanie úveru rozhodujúce hodnotiace číslo. Každá spoločnosť ráta hodnotiace číslo inak, ale vo všeobecnosti sa dá povedať, že dostatočne vysoké hodnotiace číslo závisí od:

  • výšky vkladov
  • pravidelnosti a periodicity vkladov
  • výšky cieľovej sumy

Stavebná sporiteľňa vás informuje, ak dosiahnete dosť vysoké hodnotiace číslo na to, aby vám vznikol nárok na stavebný úver.

Netreba zabúdať, že so stavebnými sporeniami sa už od založenia spájajú rôzne poplatky. Poplatky sa nelíšia len medzi sporiteľňami, ale aj medzi ich jednotlivými produktmi. Pozor, niekedy sa poplatky pohybujú aj v stovkách eur.

 

Pozor aj na zvláštnosti

Nárok na stavebný úver v Prvej stavebnej sporiteľni (PSS) má každý plnoletý občan, čiže aj seniori (ktorí majú možnosti v bankách podstatne obmedzené). Pre ľudí po šesťdesiatke teda môže ísť o jediný spôsob, ako dostať úver.

V PSS-ke je potrebné, aby pri stavebnom úvere bol vždy aj ručiteľ, čo je podmienka, s ktorou treba rátať hneď od začiatku. Ručiteľ sa písomne zaväzuje, že vyrovná záväzok v prípade, ak to dlžník neurobí. Prvá stavebná sporiteľňa si takým spôsobom zaisťuje, že stavebný úver bude riadne splatený.

Všetky tri stavebné sporiteľne majú rôzne tarify. Niektoré sú vhodnejšie na sporenie, iné na požičiavanie. Ak zakladáte stavebné sporenie s tým, že budete neskôr brať stavebný úver, je potrebné porovnať si všetky tarify, ktoré poskytujú čo najmenší úrok na stavebnom sporení a čo najviac vyhovujú vašim požiadavkám. Zle vybraná tarifa vás v budúcnosti bude stáť pekné peniaze.

Ľuboš Bebčák, 13.3. 2016

 

 

PS1: Aby ste si vybrali to správne stavebné sporenie s minimalizovanými poplatkami, ale maximalizovanými výhodami, obráťte sa na finančníka, ktorý spolupracuje so všetkými troma stavebnými sporiteľňami. Taký človek vám na základe znalostí a skúseností bude vedieť ukázať plusy a mínusy každej spoločnosti a jej produktov. Ak svojho finančníka nemáte, môžete kontaktovať aj mňa.

PS2: Ak sa vám článok páčil, alebo ste sa vďaka nemu dozvedeli nové informácie, zdieľajte ho medzi svojich známych. Ďakujem 

 

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode