Máte strach z hypotéky?

 

Poznáte ten pocit, keď prídete do svojho bytu alebo domu, kde si môžete robiť čo len chcete? Môžete sa po namáhavom dni len tak vyvaliť pred telku, zavolať si partiu priateľov, omaľovať steny na vysnenú farbu, alebo doviesť psa. Môžete „vo svojom“ prerobiť dvere na klenby, odstrániť priečky, alebo vaňu vymeniť za vírivku. Poznáte? Alebo nepoznáte a chceli by ste spoznať?

Strach z hypotéky

Mnohí ľudia by si aj kúpili vlastnú nehnuteľnosť, ale nezdedili majetok, nenašli si bonitného partnera, ani nevyhrali v lotérii slušný balík. Musia siahnuť po úvere od niektorej z bankových inštitúcií. A keď chcú čo najnižšiu splátku, aby sa vyhli vysokému finančnému zaťaženiu, úver sa im natiahne aj na 30 rokov. A to je poriadne dlhá doba! Za ten čas si založíte rodinu, prídu deti (aspoň jedno), zmeny v zamestnaní (dobrovoľné, alebo nedobrovoľné), prekonáte pár zdravotných ťažkostí, budete sa sťahovať, užijete si pár dovoleniek... život bude plynúť a vaše deti dospejú skôr, ako tých tridsať rokov prejde.

 

Zodpovednosť

Hypotéka je záväzok a mladí ľudia sa záväzkov boja (často krát právom). No raz sa na vlastné nohy postaviť treba a existuje jeden dobrý tréning - vyskúšať si na pár mesiacov nájom. Ak človek zvládne pravidelne platiť nájomné (ktoré je často vyššie ako splátka hypotéky), zvládne platiť aj za vlastné bývanie. Výdavky a príjmy si nastaví tak, aby mu všetko sedelo.

Druhou možnosťou je založiť si nejaký typ sporenia, kde bude mesačne odvádzať splátky podobné splátke hypotéky. Má to výhodu v dvoch veciach:

  • Nemusí sa nikde na polroka - rok sťahovať
  • Našetrí si prostriedky, ktoré sa mu k hypotéke budú hodiť

Aj v tomto prípade si svoje výdavky nastaví tak, aby zvládal pravidelnú platbu vyššej sumy.

 

Rezerva na horšie časy

Možno nad kúpou vlastného bývania uvažujete aj vy. Možno sa obávate nepredvídateľných udalostí, ktoré skôr či neskôr nastanú - zmena práce, výpadok prímu... Aj na toto existuje liek: finančná rezerva. Slúži na to, aby vám vykryla výpadok príjmu na obdobie troch až šiestich mesiacov. Jej výška by mala byť 6x váš mesačný príjem. Ak zarábate 600 € mesačne, mala by byť vo výške 1 800 - 3 600 €. Používa sa na to „parkovací účet“, kde túto sumu „zaparkujete“ a siahnete po nej, len keď vám skutočne tečie do topánok. Viac o rezerve v samostatnom článku.

Ďalšou možnosťou je pripoistiť si vo svojom životnom poistení práceneschopnosť (denná dávka na liečenie úrazu alebo choroby) a denné odškodné (denná dávka na liečenie úrazov), ktoré vám vykryjú stratu príjmu pri zdravotných problémoch. Nemusíte tak napriek zdravotným problémom chodiť do práce a ešte viac si ho ničiť, pretože vás k tomu tlačia záväzky.

 

Čo ak sa budem musieť sťahovať?

Podľa niekoho nákup nehnuteľnosti znamená, že tam na pár desiatok rokov treba na novom mieste zapustiť korene. Je to inak... Nehnuteľnosť aj s hypotékou sa dá predať, alebo prenajímať. Moja známa prenajala byt s hypotékou a zaistila si tak zdroj pasívneho príjmu, z ktorého platí hypotéku a ešte jej ostáva pár desiatok eur navyše. Dopyt po nehnuteľnostiach je slušný, čoraz viac ľudí túži po živote vo vlastnom. Trh z nehnuteľnosťami žije a možno na ňom čaká aj váš vysnený domov. Už ho len nájsť a  výhodne kúpiť .

Ľuboš Bebčák, 26. 11. 2014

 

Ak uvažujete nad novou hypotékou, refinancovaním, alebo  máte k problematike otázky, kontaktujte ma. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

 

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode