Triky bánk pri refinancovaní hypoték

 

Banky sú podnikateľské subjekty, účelom ich podnikania je zisk. Vedia, že väčšina klientov sa o dianie na finančnom trhu príliš nezaujíma a ak má klient 20 rokov účet v Slovenskej sporiteľni, nevie, aké podmienky sú v iných bankách. Preto je úplne bežné, že aj keď banka novým klientom ponúka úrok 2,3%, starému klientovi pošle  k výročiu fixácie úrok 3,7%.

Ponuka banky k výročiu fixácie

Mnoho ľudí si myslí, že banky si svojich starých klientov vážia. Nie je to tak. Na internete je veľa článkov, kde sa klienti sťažujú na to, ako s nimi banky pri hypotéke vybabrali (Ako stratiť klienta po 21 rokoch). Žiaľ bankám sa toto konanie osvedčilo, pretože ročne na takýchto úrokoch vyberú u verných klientov viac peňazí. A takýchto klientov je väčšina. Preto odporúčam: neuspokojte sa s prvou ponukou, väčšinou nie je najlepšia.

 

Banky majú dobre premyslenú taktiku na klientov

Existujú aj ľudia, ktorí sa aktívne o svoju hypotéku zaujímajú. Je ich síce menej, ale banky majú svoju taktiku aj na nich.

Ak klient predsa len uvažuje o prechode k inej banke a príde si vyžiadať napríklad oficiálne vyčíslenie zostatku, pracovník banky mu vtedy ponúkne ich zvýhodnenú sadzbu. Mnoho ľudí po takejto ponuke ostáva s hypotékou u starej banky, aj keď tá ponuka nemusí byť až taká výhodná, ako ponuka od konkurencie.

Ľudia vo všeobecnosti si proste zvyknú na banku, nemusia si v takom prípade meniť účet a všetky tie trvalé platby, vedia kde sú bankomaty danej banky a podobne. Trochu pohodlnosti si vykúpia väčším preplatením.

Keď to zhrnieme: väčšina klientov ostáva pri svojej starej banke napriek nevýhodnému úroku a vyšším splátkam. Z tej menšej časti, ktorá chce ísť za lepšou ponukou, aj tak väčšia časť ešte ostane u starej banky, keď im na poslednú chvíľu banka ustúpi. Banky nemajú teda prečo ponúkať výhodné sadzby klientom, ktorí si ich nevedia vydobyť.

 

 

Ako získať lepšiu úrokovú sadzbu ako 99% ľudí?

Posledná časť článku je tak trochu tajomstvom. Málokto vie, že vo väčšine bánk sa cez známosti dá ísť podstatne, PODSTATNE nižšie.

Môžete mať známeho na významnej pozícii v banke. Nemyslím tým radovú pracovníčku, ale okresného, alebo krajského riaditeľa. Takí ľudia majú veľké právomoci a ak ste naozaj priatelia, radi vám pomôžu.

Tým, že sa vaša hypotéka bude riešiť priamo cez okresného riaditeľa automaticky neznamená, že je bezkonkurenčná. Znamená to len, že on má páky zariadiť, aby bezkonkurenčná bola. Ak ste rodina, alebo priatelia, zabezpečte si, nech ich vo vašom prípade použije.

Ak takéhoto známeho nemáte, stále môžete mať odborníka na financie, ktorý takého známeho má. A najlepšie hneď v niekoľkých bankách. Makléri vybavujú niekoľko hypoték ročne (niekto dve - tri, niekto aj 40 hypoték za rok), veľmi dobre vedia, „ako na banky“. V každej spoločnosti sú ľudia, ktorí vám môžu spôsobiť problémy pri styku s bankou

Riaditeľ alebo odborník na financie - obe voľby vám dávajú výhodu. Avšak pozor, na oboch treba dozrieť, aby vám takéto výhody zabezpečili. To, že páky získať výhody majú neznamená, že ich aj využijú.

Ľuboš Bebčák, 18.4.2015

 

 

Ak plánujete refinancovať hypotekárny úver, alebo máte k problematike otázky, môžete ma kontaktovať. Stačí, ak vyplníte tento kontaktný formulár a ja Vám odpoviem.

Diskusná téma: Triky bánk pri refinancovaní hypoték

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Ľuboš Bebčák
Hviezdoslavova 6
010 01 Žilina

0911 781 352

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode